Вистинските љубителите на зачини ќе можат да уживаат во јадењето додека истовремено губат килограми. 

Семки од сенф

Жолтата паста над хот-догот нема да ви ги стопи килограмите, но може да направи повеќе добрина отколку штета. Политехничкиот институт во Оксфорд, открил дека термогенетските карактеристики на сенфот го забрзуваат метаболизмот за 25% и ви помагаат за согорите 45 калории во еден оброк.

Мелен црвен пипер

Не се чувствувајте виновни после обилно бурито со црвен пипер. Тој го стимулира нервниот систем да го загрева телото и да топи масти. 

 

Куркума

Според едно истражување, куркуминот во куркумата, го намалува дотокот на крв до масните ткива и со тоа го забавува нивниот раст. 

 

Цимет

За сладокусците, тука е циметот. Тој е одлична замена за шеќерот кога посакувате нешто благо. Има својство на балансирање на шеќерот во крвта, намалување на нивото на инсулин, а со тоа и намалување на мастите. Комбинирајте го со јаболко и имате добитна комбинација.