Јапонскиот производител на мотори – Yamaha на EICMA се претстави со три нови мотоцикли. Станува збор за TMAX 560, Tracer 700, како и за Tricity 300

Tricity 300

Изненадување е тоа што моделот TMAX ја доби до сега најмоќната верзија и тоа со највисокиот Euro 5 стандард. Овој модел на саемот беше најавен дека ќе се продава по цена од 11.999 евра, додека за TechMAX, подобрата верзија, ќе треба да одвоите 13.799 евра.

Yamaha TMAX 560

Новиот Traer 700 е исто така освежен за 2020 година. Овој модел добива комплетно нов изглед и подобрени агрегати. Дополнитено на тоа, отсега моделот ќе има и прилагодлива суспензија, нова LCD инструмент табла и резервоар со одлични 17 литри капацитет.

Yamaha Tracer 700

Најмалиот меѓу новитетите е Tricity 300. Технологијата и агрегатот на овој модел се исти како и до сега. Станува збор за едноцилиндерскиот SOHC Blue Core погон, со зафатнина од 292 кубни сантиметри и 28 коњски сили. Yamaha е горда на овој мал мотоцикл, затоа што во поразвиените земји се вози со B категорија.