Volkswagen го претстави веројатно најкомплексното канцелариско столче што некогаш постоело, интегрирајќи голем број карактеристики што вообичаено би ги наоѓале во автомобилите. Ова еднократно столче е целосно електрично и може да се вози низ канцеларијата, а има и LED фарови, греење, паркинг сензори и систем за инфозабава.

Овој забавен проект беше преземен од Volkswagen Commercial Vehicles во Норвешка, со цел да се донесе функционалност како автомобил во канцеларијата. Благодарение на електричниот мотор и отстранливата батерија, столот може да се вози со максимална брзина од 20 километри на час, иако никој не треба да вози толку брзо во канцелариско опкружување. Од друга страна, проценетиот опсег од 12 километри е совршен за парче мебел.

Столот се вози на алуминиумски тркала со логото на VW. Има пар LED фарови на потпирачите за раце со дизајн што го имитира опсегот на ID на електричните возила и режим на забава во повеќе бои. Има дури и трепкачи одзади, за да не го збуните лицето што оди зад вас во ходникот. Седиштето кое наликува на автомобил што се прилагодува по висина изгледа многу удобно и се загрева за тие студени денови на работа. Безбедноста е на прво место, поради што столот е опремен со соодветен појас.

Карактеристики на кои можат да завидат некои автомобили

Сите функции се достапни преку контролната табла на десната страна (за среќа со физички копчиња, копчиња и прекинувачи) и инфозабавниот екран на допир на левата страна кој е поврзан со аудио систем. На екранот може да се прикаже и доводот од камерата за заден поглед, помагајќи им на корисниците да се движат низ тесни простори додека одат во рикверц, во комбинација со сензори за паркирање. Конечно, има USB слот за полнење на вашиот уред додека сте во движење.

Столот има и многу мал багажник со простор за складирање од само 5 литри, кој може да држи мали лаптопи и документи. За оние кои сакаат да носат повеќе работи низ канцеларијата, инженерите на VW додадоа кука за приколка. Не го знаеме капацитетот за влечење на столчето, но претпоставуваме дека лесно може да влече мала приколка или дури и печатач со високи спецификации.

Канцелариското столче на VW е без сомнение едно преуредено парче мебел, но не е наменето за производство. Сепак, оние кои би сакале да го проверат лично можат да аплицираат за „тест-возење“ што ќе бидат понудени во следните неколку месеци на одредени локации низ Норвешка.