Нешто што постои од дамна и е популарно деновиве е винтиџ модата. Некои луѓе едноставно се заситуваат од брзата, комерцијална мода, па преминуваат на старински трендови. Модните дизајнери повторно се навраќаат на некои традиционални стилови кои стануваат доста популарни. Па затоа ние решивме да ви понудиме неколку топ винтиџ парчиња кои се одлични за современиот маж.

Мокасини

Главно парче во машката мода од почетокот на 20 век. Тие се безвременски, ја нагласуваат машкоста, удобни се и разноврсни, што се особини кои мажите ги сакаат кога станува збор за чевли. Овие чевли треба да бидат малку лабави за да можат нозете да дишат при одење, но не премногу лабави, за да не паднат. Едноставни се за комбинирање бидејќи можете да ги носите со се, од секојдневен аутфит до вечерен дрес код.

Каки

Боја која претежно е стандардна за воената униформа, но денес можете да ја видите комбинирана во широк спектар на стилови. Оваа боја се комбинира и со широк спектар на бои, што ја прави релативно едноставна за носење и комбинирање.

Плетени џемпери

Овозможува бесконечен моден избор во зима и пролет, бидејќи доаѓаат во различни модели на плетка и бои. Примарниот материјал што се користи за плетени џемпери е волна, иако понекогаш се направени од синтетички влакна или памук. Во зависност од користениот материјал, тие се топли за зима и одлични за комбинирање со слоевит аутфит.

Елек

Интересно парче кое одговара на сите времиња на сите стилови. Бидејќи може да се комбинираат и со фармерки и со формален аутфит, доста се преферирани од страна на мажите. Тие исто така се сакани и поради разноврсноста, топлината, удобноста и софистицираноста што ја носат во секоја облека.

Блузи со долги ракави

Долги ракави не се само за зима. Тие се главен дел на секој гардеробер и се модерни парчиња за во текот на целата година. Винтиџ долгите ракави доаѓаат во сите големини, со различни дизајни и дезени, и лесно се комбинираат со фармерки, шорцеви, па дури и панталони.

Карирани материјали

Две форми на дизајн на материјал (правилни, симетрични линии поставени вертикално и хоризонтално, кои се вкрстуваати и формираат квадрати и шара која има линии во различни форми кои се вкрстуваат и создаваат шема) кои го издржаа тестот на времето. Тие создаваат силно визуелно влијание, особено во машката мода. Кога станува збор за кошули, поло, панталони, панталони, капи, вратоврски, па дури и чевли, карираните парчиња постојат со векови.

Кожни парчиња

Кожата е цврст материјал и често омилена машка облека. Се користи за изработка на облека, чевли, ремени, чанти, паричници и ремени за часовници. Современиот човек сака да наликува на својот татко или дедо. Тој сака да има свој стил и личен вкус, што значи, кожните винтиџ парчиња се одлична опција.