Многумина се обидуваат да измислат суперхрана која ќе содржи се што му треба на нашето тело, која може да ни обезбеди сила за време на тренинзите, оптимален внес на се што ни е потребно и физичко здравје…

Сепак, она што огромното мнозинство луѓе не го знаат е дека суперхраната веќе постои и со нас е со векови, но најдобро од сè, тие чинат многу малку пари и можете да ги купите на кој било маркет или супермаркет. Се разбира, станува збор за компири.

Компирите содржат минерали и витамини во изобилство, а на телото му обезбедуваат доволно јаглехидрати и протеини кои му се потребни за правилно функционирање. Затоа компирот е храна која може да ве нахрани, дури и ако не јадете ништо друго.

Научниците открија дека компирот е толку хранлив што само тој може да ве одржува здрави и енергични. Единственото нешто што му недостасува на компирот е маснотиите, па затоа се советува да се јаде со мала количина маслиново масло. Ако се случеше апокалипсата и на целиот свет снема храна, хромот ќе ви биде доволен, со потенцијално малку маслиново масло, путер или маст за да преживеете.

Во научно-фантастичниот филм „Марсовец“ е прекрасно прикажано, кога астронаутот кој е затворен на црвената планета успева успешно да одгледува компири и на тој начин преживува цели три месеци во најтешките услови во кои се нашол човекот.

Нутриционистите и лекарите ширум светот советуваат дека компирот мора да биде вклучен во вашата редовна исхрана, а многу им се препорачува на оние кои боледуваат од разни болести и кои имаат проблем со килограмите, бидејќи компирот е одлична суперхрана која ќе ви помогне да ги постигнете сите ваши цели.