Rolls Royce го претстави своето прво сериско електрично возило, 2024 Spectre, повеќе од 120 години откако основачот Чарлс Ролс прв ја изнел идејата за електричен автомобил на компанијата.

Spectre е луксузно купе кое ќе има цена помеѓу теренецот Cullinan со 350.000 евра и лимузината Phantom од 460.000 евра, иако точната цена ќе биде позната кон крајот на 2023 кога првите примероци ќе пристигнат до новите сопственици.

Rolls Royce Spectre

Возејќи се на дарежливо меѓуоскино растојание од 3.210 милиметри и со тежина од 2.975 кг, Spectre е изграден околу алуминиумска просторна рамка што ја интегрира огромната батерија за да помогне купето да се направи 30 проценти поцврсто од сите претходни Rolls Royce модели. Компанијата е особено строга во врска со техничките спецификации, вклучително и големината на батерискиот пакет, но имајќи предвид дека само батериите тежат 700 килограми и успеваат да му дадат на Spectre електричен опсег од 520 км и покрај неговиот обем, можеме да претпоставиме дека тие се далеку над 100 kWh.

Rolls Royce Spectre

Не е откриена ниту конфигурацијата на погонската единица, освен дека максималната моќност е релативно скромни 585 КС и дека неговиот вртежен момент од 900 Nm е се очекува да го катапултира луксузното купе од место до „стотка“ за 4,5 секунди.

Тоа се веројатно доволно перформанси за автомобил што е направен за крстарење низ најексклузивните места и дестинации на светот како Ница и Сен Тропе. Rolls Royce вели дека токму таа област на југот на Франција беше местото каде што го финализираше „волшебното возење на тепих“ на Spectre, што се сведува на системот за потпирање Planar што ги раздвојува анти-рол шипките за да спречи тркалање на нерамни површини во права линија. Шипките потоа може да се вратат во игра при приближувањето до свиокот, додека приспособливите амортизери и управувањето со четири тркала се исто така дел од пакетот на шасијата.

Rolls Royce Spectre

Препознатлив изглед

Визуелно, Spectre црпи одредена инспирација од постарите Rolls автомобили со две врати како купето Wraith и Phantom, но изгледа пошироко и пониско од било кој друг. Тоа делумно се должи на решетката со низок профил, најшироката досега поставена на Rolls (и осветлена со 22 LED диоди) и модерниот распоред на поделените фарови. Слично како оние на најскапите автомобили на матичната компанија BMW, вистинските фарови на Rolls Royce Spectre се сместени во вдлабнатина под еден пар супер тенки LED дневни светла.

Дури и легендарната маскота Spirit of Ecstasy беше аеро подесена за да создаде поспортски изглед, додека обликот на фастбек влече инспирација од луксузните чамци. Новиот Spectre е поставен на бандажи од 23 инчи што е првпат еден Rolls Royce да има толку големи тркала во речиси 100 години!

Внатре, архитектурата на контролната табла изгледа слично на она што ќе го најдете во другите автомобили на Rolls Royce, но има дигитален дисплеј на совозачката страна, додека познатиот наслов на ѕвездената светлина сега се протега до вратите.