Храната со високо ниво на растителни влакна, обезбедува побавна дигестија и подобра контрола врз нивото на шеќер во крвта. Состојките кои се богати со здрави масти и протеини се исто така важни за избалансирана исхрана и помагаат во губење на килограмите а исто така и во одржување на менталното и физичкото здравје. Правилно искомбиниран доручек би ве држело сити подолго време. Еве предлог за смути кое ќе ве држи сити.

Потребно е:
2 лажици ‘ржани снегулки
1 лажица овесни снегулки
1 лажица путер од бадеми
1 замрзната банана
200 мл бадемово млеко
малку цимет
малку екстракт од ванила

Ставете се во блендер 2-3 минути.

На здравје!