Porsche и германскиот бренд за спортска опрема Puma се здружуваат за да ги лансираат Suede RS 2.7 Limited Edition. Овој асортиман на патики е достапен во комбинации на бои кои се инспирација од класичната верзија на 911. Плус, купувачите добиваат бесплатен билет за музејот на Porsche до крајот на 2022 година.

Секоја од десетте бои на овие Puma Suede инспирирани од Porsche е ограничена на 500 пара. Шемата портокалово-црно е ексклузивна за Холандија, а во Јапонија можете да ја добиете само Гран-при белата и црната комбинација.

Покрај специјалните комбинации на бои, тие имаат и RS 2.7 инспириран фонт на страните. Има порака дека овој модел е ограничен на 500 пара од едната страна и името на Porsche од другата страна. Јазикот има цртеж на Carrera RS 2.7 во профилот, а петицата има лого „RS 2.7“.

Боите вклучуваат црна со црвена лента, светло сина и црна, бела и црна, беж и црна, сина и црна, зелена и црна, бела и зелена, бела и црвена, бела и сина и портокалова и црна.

Специјалните патики Puma Suede беа пуштени во продажба на онлајн продавницата на Porsche на 9 јуни, а компанијата објави порака дека тие веќе се распродадени таму. Уште неколку ќе бидат достапни од продавницата на Porsche Museum Shop на 10 јуни. Веб-страницата на Puma исто така не ги наведува моментално.

Порше моментално ја слави 50-годишнината од 911 Carrera RS 2.7, вклучувајќи и специјална изложба во неговиот музеј што започнува на 20 септември. Возилото дебитираше во 1972 година и беше најмоќната прва генерација 911 достапна за употреба на улица.

Porsche Puma

RS 2.7 беше специјална хомологација за трки на моделот. Моќноста доаѓаше од 2,7-литарски шестцилиндерски мотор со 207 коњски сили и 255 Nm. Со опционалниот Sport пакет, кој ја намали тежината, можеше да достигне од нула до „стотка“ за помалку од 6,0 секунди.

За хомологација на RS 2.7, Porsche требаше да направи само 500 од нив. Моделот се покажа толку успешен што компанијата успеа да продаде 1.580 примероци.