Џинот е еден од најсвежите алкохолни пијалоци, а џин тоникот не е единствената опција. Овој алкохол има ботанички својства што му даваат уникатен и неспоредлив вкус. Покрај тоа, тој е свеж, лесен и доволно суптилен што можете да играте со различни состојки за да создадете многу интересни комбинации. Поради својата леснотија, особено во текот на летните месеци, џин е еден од нашите апсолутни фаворити. Иако нема ништо лошо во џин-тоник, можеби е време да излезете од својата комфорна зона, станете малку покреативни и искористете го максимално џинот што ги имате дома, да ги проширите хоризонтите и да научите и испробате неколку нови рецепти.

Ginsecco Џин и Просеко, основа за едноставен коктел кој има одличен вкус и ви помага да се борите против пролетната и летната топлина – најдобро во комбинација со сезонски состојки.

15 мл џин
Исцедете лимон
100 мл Просеко

Малини, јагоди, боровинки за декорација. Чашите разладете ги во замрзнувач пред да го сервирате пијалокот.

Gin fizz Освежителен летен коктел кој не бара многу време за подготвување.

50 мл џин
25 мл сок од лимон
2 лажици шербет
мраз
газирана вода
парчиња лимон

Ставете го џинот, сокот од лимон, шербетот и мразот во шејкер и мешајте. Процедете врз чаша со мраз до половина и дополнете ја чашата со кисела вода. Декорирајте со парчиња лимон.

Розев џин Уникатен, освежителен, лесен. Прекрасен за вечерни забави или опуштања.

1 кесичка чај од камилица
100 мл розов џин
100 мл зачинет рум
100 мл сок од бозел
100 мл сок од грејпфрут
мраз
мајчина душица

Ќесичката чај од камилица полијте ја со 500 милилитри вода и оставете ја две до три минути. Откако ќе ја извадите ќесичката оставете го чајот да се олади 5 минути. Во голем бокал помешајте ги сите течности од рецептот и ставете мраз. Ставете и листови мајчина душица и сервирајте.