Премиерно беше прикажан на филмскиот фестивал во Кан, со коментари дека е „ремек дело” во споредба со „Pulp Fiction”. Рик Далтон, игран од Ди Каприо, е неуспешен каубојски актер и алкохоличар, додека пак неговиот најдобар пријател, е игран од Бред Пит. Неможе да не се обрне внимание на изборот на актери и партнерства помеѓу актерите кој го прави Тарантино, кои испорачуваат убиствени настапи. Да не должиме повеќе, погледнете…