Времето е совршено за јакна, особено утрата и вечерните часови. Јакните го надополнуваат изгледот, како добар додаток, кој освен што дава нова димензија на изгледот, врши и функција. 

Слоевитото облекување кое е вистинска уметност во модата, го достигнува својот врв некаде со падот на снеговите, во средината на јануари, кога е најладно. Есенската јакна е само зачетокот на таквото облекување. А за секоја прилика, потребна е посебна и соодветна јакна. Одберете го оној стил кој вам ви одговара. 

јакнa
Oversized Тренч капут – Класичниот тренч мантил во малку поголема верзија од вообичаено Забележан кај Neil Barrett, Daniel W Fletcher, Pronounce, E Tautz, Dior, Louis Vuitton, Hermès, Valentino
јакна
Класична тексас јакна – Може да е и во поинаква, поинтензивна боја Забележана кај MSGM, E Tautz, Bobby Abley, Pronounce, Liam Hodges, Jil Sander, Wooyoungmi, Jaquemus
јакнa
Кожен тренч – Без разлика дали е долг или краток. Забележан кај Fendi, Tom Ford, Dolce Gabbana, Prada, Dunnhill
јакна
Монтгамери капут – Волнен и со дрвени копчиња, совршен пар за дебел џемпер Забележан кај Pronounce, Wood Wood, Kent & Curwen, Pronounce, Band of Outsiders, Berluti, Valentino
јакна
Монтка – Модел кој наликува на монтка – подуена, голема и топла. Бојата изберете ја сами. Забележана кај Iceberg, Fendi, DSquared2, Marni, Kent & Curwen, Ermenegildo Zegna, Dries Van Noten, Rick Owens