Компанијата Noordung вели дека сака да го реосмисли урбаното возење со е-велосипед, избирајќи да се насочи кон минатото за да го стори тоа, со јасна инспирација од културата на cafe-racer мотоциклите. Со својот најнов производ, словенечкиот производител има за цел да создаде модерна верзија на крузер велосипедот. И кога велиме модерен, мислиме на тоа дека е-велосипедот пристигнува со некои навистина импресивни технички елементи.

Noordung

Неодамна претставениот модел покажува некои навистина високи карактеристики. Доаѓа со рамка од карбонски влакна, 680 милиметарска комбинација на шипка/стебло, 27,5-инчни тркала со 5 краци обложени со гуми Pirelli Angel GT Urban, 10-брзински Microshift Advent погон и сопирачки Magura. Исто така, располага со кул, кружен, ретро фар од Litemove. Лесниот централен мотор од 250 W ја обезбедува потребната помош додека одржува профил со многу низок шум. Без таканаречениот Boombox, е-велосипедот Noordung тежи 17,3 килограми.

Boombox

Иако сето ова веќе звучи доволно добро за да го нарачате новиот е-велосипед од Noordung, моделот сепак има уште многу што да понуди. А неговата најпродавана карактеристика е дефинитивно големиот Boombox. Така, велосипедот може да изгледа целосно ретро однадвор, но крие некои навистина модерни карактеристики во кутијата.

Noordung

За почеток, во него е сместена батеријата од 300 Wh, која нуди опсег на движење до 60 километри со едно полнење. Потребни се до три часа за целосно полнење на батеријата.

Следното изненадување скриено во моќниот Boombox се четирите моќни звучници кои се фалат со испорачување на звук со висока верност. Тие се навалени нагоре за да го канализираат звукот кон возачот.

Но, најголемата иновација во Boombox е сензорот за честички PM 2.5 и PM 10, кој го следи загадувањето на воздухот и обезбедува податоци во реално време за квалитетот на воздухот преку мобилната апликација Noordung. Со користење на оваа функција, можете да се погрижите секогаш да возите велосипед на најсвежите рути.

Електричниот велосипед Noordung сега е достапен за преднарачка, доколку сте спремни да ја платите цената од 6.990 евра.