Секој маж на патот кон развивање на својот индивидуален моден стил поднаучува нешто за доброто облекување. Многупати во тој процес се провлекуваат заблуди околу модата и стилот кои мажите попатно погрешно ги присвоиле. Кои се најчестите грешки кога станува збор за формирањето на личниот стил и како тие да се поправат:

 • Слаби мажи треба да носат пантолани со проширени ногавици

Ова не може да биде подалеку од вистината. Проширените ногавици (звонарки) е веројатно најнеласкавиот од сите кроеви на панталони за потенките мажи. Не само што нозете нема да изгледаат поголеми од тоа, туку ќе изгледате повеќе незграпно.

 • Кошулите треба да бидат широки на рамената и градите

Кошулите не треба да бидат вреќасти, тие мора да ви пасуваат. Добра нишка водителка е да изберете кошула што одговара на вашето тело, но во исто време да го задржите целиот радиус на движење во вашите раце

 • Носењето вистинска облека автоматски значи дека ќе се облечете подобро

Вообичаена предрасуда е дека облекувањето во повеќе формална облека значи и добро облекување. Овие две работи се целосно неповрзани, а човекот кој е добро облечен во нешто опуштено, секогаш ќе изгледа подобро од маж кој е облечен во нешто поформално, но е неуреден. Покрај тоа, проверете дали се облекувате соодветно со пригодата.

 

 • Купувањето на „високи модни“ брендови во трговски центри значи модерно освестен маж кој изгледа добро и со тоа покажува дека има пари да ги купи

Многу „престижни“ брендови од трговските центри се сметаат за квалитетни, но всушност, ниската квалитетна облека со брендирање без вкус е исто така е прескапа. Учењето за тоа кои марки вредат за нивната цена и кои треба да се избегнат е клучен чекор на патот кон подобро облекување.

 • Кратките панталони се глупави и треба да ги носат само момчиња под 12 години или спортисти

Повеќето мажи денес се свесни дека шорцевите се погодни за носење во потоплите летни месеци, а може да се носат дури и во некои порелаксирани средини. Само избегнете ги озлогласните „карго“ кратки панталони.

 • Карго панталони се „кул“ заради сè што може да се вметне во џебовите

Уште еднаш, Карго шорцевите денес се сметаат за екстремно passé и старомодни. Избегнувајте ги по секоја цена. Наместо тоа, обидете се со тесни шорцеви „chino“.

 • Единствено градежните работници и готичарите носат чизми

Постојат различни видови чизми што можете да ги носите, од ретро и винтиџ модели, до модерни. За секој маж постои тип на џизма, а тоа да не е црн Мартинс или крем Тимберленд.

 • Мокасините се најмногу модно „освестени“ чевли

Мокасините сè уште се одличен избор во летните месеци, но далеку од тоа да бидат најмодерните чевли на пазарот.

 • Маицата и чевлите да се ускладат во иста боја

Иако можеби станува збор за стратешка одлука, ускладувањето на маицата со чевлите е целосно непотребно. Напротив, за повеќето модни комбинации, придржувањето кон тој принцип може да биде катастрофално. Се разбира, таквата координација во боја може да функционира со одредени видови патики, но се препорачува такви комбинации да се прават кога ќе се акомулира малку повеќе модно искуство.

 • Појасот и чевлите треба да си одговараат во боја без оглед на тоа што се носи

Ускладувањето на ремените и чевлите по боја е добро правило за некои поформални прилики и е приближно единствената ситуација во која вреди ова правило. Кога облекувате деловни костуми, не е неопходно да се координирате по боја, а да не спомнуваме дека апсолутно не е неопходно во сите други опуштени варијанти.

 • Црните чевли одат со сè

Црните чевли не одат со сè, иако се препорачува со многу костуми и други комбинации на облека да изберете црни чевли. Ако навистина сакате да изберете чевли што одат со сè, изберете умерено кафена боја.

 • Џебното марамче мора да одговара на вратоврската

Наспроти она што можете да го видите на телевизија, марамчиња на костумите не мора да одговараат на вратоврската. Всушност, тие веројатно не треба да бидат усогласени. Ако ништо друго, марамчето може да биде иста боја како кошулата, но дури и тоа не е нужно. Имате многу слобода тука, искористете го тоа.

 • Црните костуми се најразновидни и тоа е најдобрата боја за костум

Всушност, најразновидна опција за боја на костум е маринско сина или јаглен сива. Кога се гради гардеробата, тоа се првите две бои на костуми кои би требало да ги купите. Црните костуми се носат во најголем број на прилики на свадби и погреби и формални настани. Треба да се користат штедливо.

 • Карираните елеци се врв на модата

Карираните елеци иако не се некоја голема грешка, веќе подолг период не се повеќе во мода. Овој примерок денес едноставно изгледа престаромодно за да би се вклопил во модерното сфаќање на модата.