Неверојатниот пентхаус е круната на кулата Central Park во Њујорк, која воедно е и највисоката станбена зграда во светот. Неверојатниот пентхаус се простира на 1.750 метри квадратни од 129. до 131. кат.

Луксузниот пентхаус со стаклени ѕидови од подот до таванот се состои од седум спални соби, дури 11 бањи, две кујни и неколку простории за живеење и забава. Подовите се поврзани со атрактивни кривулести скулпторски скалила. Врвот на ова спектакуларно живеалиште е приватна тераса од речиси 140 квадратни метри со поглед на Централ парк и реката Хадсон.

Со три масивни ката за избор, горниот кат моментално е конфигуриран како приватна сала за танц или простор за забава, што би можело да биде највисоката приватна сала за бал на Земјата.

Пентхаусот би можел да постави рекорд за најскап дом во земјата. Актуелен рекордер е пентхаусот вреден 238 милиони долари кој се наоѓа преку улица во 220 Central Park South, кој милијардерот Кен Грифин го купи во 2019 година.

И покрај одличниот поглед и огромната површина, цената од 250 милиони долари не изгледа сосема оправдана, но Гери Барнет, претседател и основач на Extell Development, чија компанија стои зад кулата Central Park, вели: „Има тони уметнички дела тоа чинеше 100 милиони долари, па дури и 200 милиони долари. Кога ќе го споредите тоа со 17.000 квадратни метри челик, тули и стакло на врвот на светот, ова изгледа како многу разумна цена“.