DJI Osmo Pocket е новина на компанијата која како што покажува името, може лесно да се вклопи во вашиот џеб. Димензиите на најмалиот DJI досега се, 121.9×36.9×28.6 mm и тежина од 116 g. За разлика од претходната серија Osmo на DJI, овој нов модел има екран на допир со големина од само 2,4 сантиметри.

Но доколку не можете да се снајдете на овој мал екран и Ви треба поголем екран, DJI Osmo Pocket доаѓа со USB-C и Lightning приклучок, така што ќе можете брзо да го прикачите на вашиот iPhone или Android паметен телефон.

DJI Osmo Pocket

На прв поглед, DJI Osmo Pocket изгледа ќе биде вистински ривал за најновата GoPro Hero 7 камера, најмногу поради пониската цена. DJI Osmo Pocket ги инкорпорира импресивните технологии на DJI и режимот на снимање за да постигнат некои прилично добри видео клипови.

Уредот активно може да препознае и следи слика со повлекување на неколку потези. Исто така, се вградени функции како FaceTrack, time-lapse, FPV, селфи и панораско снимање. За брзи, снимки со продукциски квалитет, постојат различни режими на снимање, слични на оние што се наоѓаат на беспилотните летала Mavic. Гимбалот има три оски на стабилизација кои овозможуваат да се направи 12-мегапикселна слики и 4K видео до 60fps.

Спецификации на камерата:

 • Сензор: 1 / 2.3 “CMOS
 • Ефективни пиксели: 12M
 • Објектив FOV: 80 ° F2.0
 • ISO Range Photo: 100-3200
 • Видео: 100-3200
 • Електронска брзина на блендата: 8s-1 / 8000s
 • Максимална големина на слика: 4000 × 3000 пиксели
 • Режими на фотографија: Single Shot, Panorama, Timelapse, Motionlapse
 • Видео резолуција 4K Ultra HD: 3840 × 2160 24/25/30/48/50 / 60p
 • FHD: 1920 × 1080 24/25/30/48/50/60
 • Режими на снимање видео: Автоматски
 • Макс Видео Bitrate: 100 Mbps
 • Поддржани формати на датотеки: FAT32 (≤ 32 GB), exFAT (> 64 GB)
 • Формати на фотографии: JPEG / JPEG + DNG
 • Видео формати: MP4 / MOV (MPEG-4 AVC / H.264)
 • Поддржани SD картички: microSD (Максимален капацитет: 256 GB)
 • Аудио излез: 48 KHz AAC

Спецификација на гимбалот:

 • Опсег на контролирање: Панорама од -230° до +50°
 • Навалување: од -95 ° до + 50 °
 • Roll: ± 45 °
 • Максимална контролирана брзина: 120 °/s

Додатоци:

DJI нуди неколку додатоци за DJI Osmo Pocket. Многу од нив може да се поврзат со камерата преку универзалната порта на држачот. DJI нуди повеќе ND филтри во сет, Wi-Fi модул – за Wi-Fi или Bluetooth конекција со паметен телефон, контролно тркало, водоотпорно куќиште – овозможува снимање до 60 метри под вода, 3.5mm адаптер за напојување – поврзува надворешен микрофон за подобар квалитет на звукот, USB конектор за паметни телефони, продолжен прачка со раширена должина, контролен штитник, копчиња за работа на рачката и статив.

DJI Osmo Pocket