Машката облека во моментот е интересно место. Начинот на кој се облекуваат мажите полека станува поколоритен, поавантуристички и помалку ограничен од старите правила и кодови за облекување. Како што оние кои досега носеа исклучиво бели кошули сега носат дуксери на работа, а дизајнерите на уличната мода го реобмислуваат кроењето, па промените се видливи секаде.

Враќањето и реинвенцијата на кроењето

Токму кога се помисли дека е аут, се врати назад. Скроената облека неволно се повлече од кога спортската облека ја презеде доминацијата во гардероба – изгледот во костумот личеше премногу корпоративно, претешко и демоде. Но, бидејќи е модата бескраен циклус на облека што одново се враќа во центарот на вниманието, сега има повторно простор за овие две смирени парчиња.

Но овој пат тоа е поразлично. Дизајнерските брендови се свртеа кон кроењето во нивните неодамнешни колекции, но тоа не е костумот каков што го познаваме. Кроењето е повеќе предимензионирано отколку припиено, боите се пастели и кремасти, наместо морнарско и сиво, и едвај има вратоврски на повидок. Костумот е вратен, но не онаков како што го знаеме.

Функционално

Технички ткаенини, командор-чевли, пожарникарски јакни, работна облека насекаде, дизајнерите на машка облека, веќе неколку години, се преокупирани со функционалноста на формата. Овој тренд доаѓа до својот природен заклучок. Оваа сезона тоа е функционалната облека на која се гледа како практична, воена инспирирана облека, дизајнерски реинвентирана.

Што значи тоа во реалниот живот? Самоуверените љубители на улична облека сигурно лесно ќе го прифатат трендот, останатите веројатно тивко ќе се прилагодат. Тука пред сé, се мисли на карго панталоните, но носени со „цивилна“ опрема како џемпери и маички. Похрабрите можат да се обидат со елек облечен одозгора со едноставни бодија во бледи бои. Каки, беж и црна боја се најлесните бои за носење.

Пастели

Сите ние имаме комфорна зона. Место каде се чувствуваме пријатно, безбедно… За повеќето момци, ова е во форма на кожурец во одредена нијанса на морнарско, црна или сива боја. Но, одвреме, навреме треба да се излезе надвор од рамките. Ако не го сториме тоа, ризикуваме нашиот стил да стагнира, па дури и мувлоса (а никој не сака начинот на кој се облекува да биде опишан како „мувлосан“).

Оваа сезона, неколку трендови ги предизвикуваат момците да пробаат нешто ново, да експериментираат, дури и да се исплашат како да ги носат пастелите. Ако правилно ги превземете избледените, кредасти нијанси кои ги фаворизираат сите дизајнери ќе изгледате како 1980s Miami Vice, но ако ги искомбинирате погрешно ќе изгледате како My Little Pony.

За да избегнете потенцијална грешка, нанесете боја – како што е нане зелена или правлива розова боја – на едно парче (кошули, тексас јакни и патики што најмногу се носат) надополнети од темни основи пред да преминете на потполно тонски изглед.

Скејт облека

Скејт облеката секогаш легнуваше подобро со сончевите сезони отколку во зимското сивило. Повеќе сме склони да кажеме дека има врска со херојските парчиња од групата – лого и пароли со лого, панталони со широки ногавици, патики, пластични чевли, меки дуксери.

Трендот е во постојан пораст во последните две децении, до тој степен што некои од најголемите имиња во модата сега потекнуваат од жанрот. Половина од клучот за добивање право на скејт облека е да знаете за кое од овие имиња да барате. Тука сé се однесува на тоа како пасува.

Скејт-маиците и дуксери имаат тенденција да изгледаат малку поголеми од нормата, па затоа носете ја вашата нормална големина. Ако навистина сакате да направите влијание на скејт-паркот, сепак одете со две димензии поголемо – изглед кој функционира најдобро кога и самите имате лежерна, слаба фигура на скејтер.

Отворени јаки

Што да се носи кога може да биде и топло и ладно, мокро или суво? Клучот е совршено слоевито парче. Веќе знаете (се надеваме) дека лесната јакна е непроценлива, но исто така е и кошулата со отворена јака. Tаа може прекрасно слоевито да се искомбинира и со обични јакни и со костуми, но исто така го поседува и многу важниот квалитет да изгледа далеку посупериорно во однос на поло маицата во скоро сите случаи.

Шарените кошули со јаки секогаш се помалку блиску до Елвис Присли, околу синиот Хаваи, затоа овде решете се за блок колор дизајн. Шарената маичка со отворена јака може да функционира многу добро. Општо земено, пригушените нијанси се најдобри овде: сива, матна розова, бледо сина и избледена каки се сите добри опции.

Тонски слоеви

Ова е можеби најлесниот тренд за носење, во најголема мера затоа што бара многу малку размислување или планирање. Потполно-црно е нешто што е тука секогаш, а морнарскиот изглед е она што постојано се враќа. Но, тонските слоеви во други бои се она што се појавува овде-онде.

Сивото е добро место за почеток – можеби ќе носите сива маичка со марама, темно сива кошула и парка во јаглен боја, или можеби сакате да се одлучите за беж или камена.

Тексас

Кога станува збор за тексас, дизајнерите го расипуваат планот што го постави Леви Штраус пред повеќе од 165 години за различно преземање на тешките работи.
Обоениот, насликаниот и везен џинс не се обидува да ги замени обичните избледени фармерки во својата слава, но тие докажуваат дека сеуште постои животот во старото тексасно куче. Во меѓувреме, треба само да се погледнат уредно искроените комплети кои прават патеки за да се види дека, уличната облека е сè повеќе елегантна.

Rave Wear

1990-тите беше декада на бунтовништво. Берлинскиот ѕид штотуку се сруши, мултикултурализмот напредуваше и исклучителноста на 80-тите години се манифестираше во пораст на танчерската култура, а облеката која одеше заедно со тоа, позната и како rave-wear.

Едноставно кажано, rave-wear е комбинација на атлетско и забавни обрасци на хипи-контракултура, главно батик техника, која помина од правливиот премин до една од клучните модели што треба да ја барате.

Оваа смела комбинација привлече многу восхитувачки поглед од сегашниот пакет на улична облека, која се модернизира за денешно време. Кралевите на Сумбро Joнона Хил и Џастин Бибер се главните момци кои се инспирирација од стилот овде, Хил особено покажува како да се дизајнира фустан кошула со пар чиноси подолу за совршен стајлинг.