2022 година беше година во која доминираа боите кај сите часовници. Материјалите како што се керамиката, кварцниот TPT и биокерамиката на Swatch им овозможуваат на брендовите да внесат боја и во куќиштата, круните и рамката.

Но, тоа не е само естетско возење во индустријата, иако занаетот е стар стотици години, сè уште има простор за технички развој како што е илустрирано со голем број комплицирани нови хронографи од MB&F и Jacob & Co.

Рекордот за најтенкиот часовник на светот, исто така, беше соборен двапати во првите шест месеци од годината, кога Bvlgari ја узурпираше титулата од Piaget за да биде надминат со Richard Mille од 1,9 милиони американски долари, дебел само 1,75 мм. И, ако тоа не беше доволно, Cartier го реализираше својот осумгодишен проект за изградба на движење на часовникот во сопствениот ротор за намотување.

Еве еден поглед на некои од најважните изданија на часовници на годината досега.

Најдобра употреба на боја: Audemars Piguet Royal Oak Каролина Бучи

Соработката на италијанската дизајнерка на накит Каролина Бучи со Audemars Piguet претставува некои од највозбудливите случувања на швајцарскиот производител на часовници во последниве години. Бучи најпрво беше одговорна за рачно издлабената завршна обработка на замрзнато злато во AP пред да го дизајнира овој 34 мм црн керамички самонавивач Royal Oak со блескав бројчаник од кристал од сафир Tapisserie. Иако бојата е насекаде во производството на часовници во моментот, ретко кога ефикасно се користи.

Премногу успешен за свое добро: Czapek Antarctiquе

часовници

Од тоа што беше малку познат независен бренд пред само неколку години, Czapek & Cie порасна со неверојатна брзина, при што извршниот директор Ксавиер де Рокемаурел се покажа неверојатно вешт да знае што сакаат неговите клиенти, да ги надгледува цврстите дизајни и прекрасните движења, но следејќи го минатогодишниот неверојатниот Antarctiquе Rattrapante со овогодинешниот Antarctiquе Frozen Star S беше премногу добра работа. Брендот беше принуден да ги затвори своите нарачки за Antarctiquе веќе 12 месеци и да се пресели во поголеми простории за да се справи со побарувачката.

Најстилски часовник: Hermes H08 Titanium Blue

Пред претставувањето на својот H08, Hermes веројатно беше едно од последните места каде што би барале тежок, секојдневен носител. Но, H08 го промени тоа, користејќи лесни титаниумски и композитни куќишта и удобни гумени ремени, додека ја зачува традицијата на Hermes за прецизен и стилски дизајн. H08 стана попривлечна оваа година со додавањето на Titanium Blue со неговото живописно сино мат титаниумско куќиште обработено со DLC и црна керамичка рамка.

Најдобра скелет изведба: Vacheron Constantin Overseas Tourbillon Skeleton Ti

часовници

Прикажувањето на часовниците и чудата на Vacheron Constantin за 2022 година беше исто толку силна презентација на новитети како што беше забележано во последниве години, вклучувајќи ги и неговите Historiques 222, Les Cabinotiers Minute Repeater Tourbillon Split-Seconds Monopusher Chronograph и два неверојатно импресивни додатоци на неговата скелетна збирка; вечен календар и овој Tourbillon, понуден во избор на розово злато или титаниум. Работата на скелетот на новото движење 2160 SQ е одлучно модерна по својата естетика, но стандардот за доработка е традиционален и со највисок стандард.

Најдобар преработен дизајн: A Lange & Sohne Odysseus Ti

И покрај неговиот непосреден комерцијален успех, интегрираниот часовник од нерѓосувачки челик на Lange не остана без критичари. Оваа година Lange откри серија од 250 парчиња на Odysseus во титаниум што го виде часовникот целосно трансформиран со помош на бројни суптилни украсни допири, вклучително и микробластирање, алки за нараквица полирана со коси и повеќеслоен бројчаник.

Најнагласено издание: Swatch MoonSwatch

часовници

Ниту една приказна за часовници досега не се пробила во главните вести како Swatch MoonSwatch. Иако се покажа целосно поларизиран во светот на часовниците, MoonSwatch сè уште предизвикува редици од скалпери надвор од продавниците на Swatch четири месеци по неговото објавување.

Најдобар дизајн за повторно лансирање: Parmigiani Fleurier Tonda GMT Rattrapante

Швајцарскиот бренд Parmigiani Fleurier е основан во 1996 година, но, и покрај тоа што е способен за некоја сериозна висока хорлогерија – како што е Tonda Chronor со цврсто златно скелетизирано движење – никогаш не најде силен следбеник. Тоа се смени оваа година со првата презентација на брендот Watches & Wonders под раководство на поранешниот шеф на часовникот на Bulgari, Гвидо Терени, јасна нова насока во дизајнот и овој уреден GMT Rattrapante со рака што исчезнува под часовникот кога не се користи, која брзо се продаваше преку создавање на првата листа на чекање на брендот во процесот.

Најоригинален дизајн: Hublot Big Bang Tourbillon 44mm Samuel Ross

часовници

Часовниците имаат тенденција да бидат дизајнирани од дизајнери на часовници, кои често го носат со себе целиот историски багаж што го подигнале на патот. Иако тоа не е секогаш лоша работа, откако искуството носи свои награди, освежувачки е да се види часовник дизајниран од некој надвор од индустријата. Семјуел Рос, основач на A-COLD-WALL*, го деконструираше Hublot’s Big Bang Tourbillon, создавајќи гумена и мрежеста лента од титаниум со внимание на дишењето и барањата на современиот спортски часовник.