Мирисот е еден вид на потпис на мажот. За да се носи тој потпис треба да ја идентификувате мешавина од мириси што совршено ја доловува повеќеслојната природа на вашиот идентитет, односно Вас. При избор на најважно е да ја знаете пирамидата на мириси: високи ноти, срвцевина или средни ноти и базични ноти. Високите ноти се тие кои моментално ги забележувате веднаш штом ќе го аплицирате мирисот, срцевината е она што ќе го осетите кога ќе се исуши течноста, а базичните ноти се основниот мирис што останува најдолго на вашата кожа. Наједноставно следете го вашиот нос. Секогаш е убаво да се знае кон какви мириси гравитирате: дрвенести, свежи… Еве листа на неколку предлози на мириси за вас.

Dior Homme Eau de Toilette– вистинска класика. Најдобра верзија од комбинацијата кедар, пачули, ветивер, која дава свежина и лесност. Соодветен за секојдневна употреба, и мирис кој прави да се чувствувате смело и примамливо.

Gucci Guilty Eau de Parfum Pour Homme– со мала доза на чили пиперка која во комбинација со пачули и кедар и тенка цветна нота прави интересна магија.

мирис

Montblanc Explorer Ultra Blue Eau de Parfum– интересен мирис, колекција на најголемите хитови на класични мириси за мажи. Висока нота: цитрус, морска срцевина и дрвенеста база.

Hermes H24 Eau de Toilette– доминантна нота на мускатна жалфија. Понатамошно откривање на ружино дрво и нарцис. И секако на крај скларена, иновативна синтетичка молекула која дава метална нота, без која свежината на овој мирис не би постоел.

мирис

Chanel Bleu de Chanel– наменето за момци кои несакаат мирис. Не сакаат да се истакнуваат.

мирис

Tom Ford Costa Azzurra– многу машки, таканаречен „aquatics“. Светла, сончева мешавина на дрво, цитрус, ванила, во комбинација на сол. Никој не прави подобри мириси за на плажа.

мирис

Aesop Rōzu Eau de Parfum– кој вели дека ружата не е за мажи. Балансирана цветна страна со зачинети и дрвенести ноти.

Parfums De Marly Greenley Fragrance– свеж мирис на зелено јаболко со остра сладост, висока нота на цитрус и базична нота на дабов мов, килибар и мошус.

мирис

Louis Vuitto Imagination Cologne– килибар за топлина и длабочина. Но за разлика од другите килибарни мириси кои се тешки, тука цитрусните мешавини заедно со нотите на цимет, ѓумбир и нероли, прават неверојатна убавина.