MWC 2020 (Mobile World Congress 2020) е настан кој ќе се одржува од 24-ти до 27-ми Февруари 2020 година, во Барселона, Шпанија. Ова е најважното шоу во светот на телефоните на годината, на кое ќе присуствуваат најголемите имиња од индустријата и на кое се очекуваат нови производи и многу повеќе.

MWC е настан каде производителите имаат можност да ги покажат своите производи, додека пак аналитичарите и експертите имаат можност да зборуваат за трендовите во мобилната телефонија, за напредокот и иднината на оваа индустрија. Некои од производителите и мобилните компании ги споделија своите новитети со јавноста во обид да ја заинтригираат публиката, додека пак други ги чуваат во тајност своите новитети.

MWC 2020

Па еве да го споделиме нашето сознание за MWC 2020. Кога станува збор за Huawei, знаеме дека компанијата го лансираше својот предводник во серијата, Mate 30, кон крајот на минатата година, па кога станува збор за MWC 2020 кинескиот технолошки гигант ќе го искористи овој конгрес за 5G технологијата и неговата замена на Harmony OS Android.

Xiaomi продолжува да нуди добри паметни телефони со добра цена, а неговото проширување надвор од Азија, најверојатно, нема да забави во 2020 година. Од тука можеме да очекуваме деби на Xiaomi Mi 10 на овој конгрес. Samsung за 11 февруари го закажа настанот Unpacked 2020 што значи дека веќе ќе ги знаеме сите детали за Galaxy S20, но тоа не значи дека на MWC 2020 нема да бидат присутни со новитети.

Од SONY можеме да го очекуваме Xperia 2. Со оглед на тоа дека на MWC 2019 компанијата беше присутна со три нови телефони, затоа можеме да очекуваме SONY да биде еден од најголемите играчи во однос на вистинските новитети. OnePlus традиционално не го користи мобилниот светски конгрес за да покаже нов хардвер, туку на вакви настани покажува прототип или експериментална технологија.

LG оваа година нема да учествува на конгресот поради претпазливоста од коронавирусот. Според шпекулациите, Honor ќе го искористи овој конгрес за да ги претстави своите тековни телефони на европскиот пазар, а тоа се Honor View 30 Pro и Honor 9X Pro кои веќе се достапни во Кина. Што се донесува до нови телефони, се претпоставува дека нема да има лансирање на нови модели, но ништо не е сигурно, бидејќи изненадувања може да има.

Најмногу изненадувања може да очекуваме од Motorola, бидејќи шпекулира дека подготвува предводник на телефоните. Познатата компанија Nokia, би можел да лансира неколку нови телефони со цел привлекување на толпата на овогодинешниот MWC, меѓу кои потенцијално водечкиот смартфон, можеби наречен Nokia 9.2 PureView. Што се однесува до Apple или Google, не очекуваме новитети.

Apple преферира свои конференции и настани, додека пак Google ќе присустува на MWC 2020, кое ќе биде поврзано со софтвер кој се развива во партнерство со различните производители на телефони. Многу други компании меѓу кои и Microsoft најавија учество на MWC 2020.