Италијанскиот производител на мотоцикли MV Agusta ја претстави својата ѕверска машина Rush 1000 со одлични перформански. Базиран врз основа на Brutale 1000 RR, новиот Rush 1000 ја користи истата челична шасија со карактеристики специјално дизајнирани за развивање на поголема бризина.

Погонуван од 998cc четирицилиндричен мотор кој носи радијални вентили инспирирани од Формула 1, кој дава моќност од 208 коњски сили и максимална брзина од над 299 километри на час. Ако тоа не е доволно за вас, Racing комплетот поттикнува моќност од 212 коњски сили, како и ECU тјунинг и титаниумски издувен систем.

Има и други дополнителни карактеристики кои придонесуваат за подобрување на брзината, а тоа се вклучувајќи и аеродинамичен поклопец на задното тркало, систем за контрола на воланот, Öhlins суспензија и Brembo сопирачки.

За заинтересираните, MV Agusta ќе произведе само 300 од своите Rush 1000 тркачи, при што секој од нив ќе чини 32.700 американски долари. Производството ќе започне во јуни, а сопствениците ќе ги добијат своите мотоцикли до крајот месецот.