Има една стара поговорка: најмалото куче лае најгласно. Има поента. Прекрасна жена не треба да го убеди некого дека е убава. Богат човек не мора да го убедува некого дека е богат. И на сличен начин, добро облечен човек не мора да го убеди секого дека е добро облечен со прифаќање на секој нов тренд од последната модна недела.

Изгледот е толку добар колку и најмалиот детал. Затоа, најкул маж во собата не е секогаш оној кој носи флорална кубанска кошула или панталони толку широки што можеше да се удвои како ѕвоно, туку оној што успешно ги споил основите со бела маичка која пасува совршено со убави мокасини.

Овие, како и останатите класични парчиња, се најкраток пат да се изгледа стилски додека се справуваме со горештините ова лето.

летни основиСиви кроени панталони

Спротивно на популарната мислење, панталони со крој не се само за седење зад масата. Еден пар на кроени панталони во тенка, конусна форма може исто така лесно да послужи како исчекор од фармерките за време на викендот.

Кроените панталони се машки basic, и заменети во посветла нијанса за летните месеци е одличен начин за обнова на гардеробата. Светло сив тон одлично се согласува со други неутрали или пастели за оформување на лесен летен изглед.

летни основиТоти торба

Сè уште мислите дека единственото нешто што вреди да се најде во Вашите машки, згрчени раце е цврста чанта или испотена торба за вежбање? Има новина кај машките торби. Едно од главните досиеја на оваа сезона е Тоти торбата.

Едноставноста за користење е најдобра карактеристика на оваа торба. Можете случајно да ја однесете на плажа, а потоа да излезете на убава вечера. Тоа е исто така одлично парче за патување – можете да го носите како дополнителен слој, ако застудува и да имате брз пристап до сите ваши предмети.

летни основиБела кошула со долги ракави

Сите се убедени дека еден маж не може да поседува премногу кошули, но најнеопходна е секако белата верзија со долги ракави. Иако веќе не е само стандардната униформа за банкарите, правниците и докторите, ова класично парче сè уште го прави бизнисот.

Солидниот избор, без оглед на сезоната, бела кошула со долг ракав може да ве однесе од канцеларијата на вечера со апсолутна леснотија. За лето, секогаш можете да изберете ленена опција за дополнителна пропустливост со еден пар светло обоени чиноси и мокасини.

летни основиМорнарички шорцеви

Последното нешто што би го сакале кога живата удира високо на термометарот е да ги имате нозете заглавени во неблагодарно парче ткаенина. Спротиставете се на топлината и оставете стилски впечаток со пар кроени шорцеви.

Трикот е во тоа да се одбере класична боја која најчесто се користи за панталони. Сини шорцеви секогаш изгледаат одлично на одмор и ви помагаат да избегнете да изгледате како сте облекле шорцеви првпат тоа утро.

летни основиЛесно палто

Ако не бевме веќе добро упатени во италијанската уметност на sprezzatura, би претпоставиле дека тоа е преведено во нешто како “сè уште изгледа добро, додека е пеколно жешко надвор“. Медитеранскиот начин за носење летно палто на високи температури се сведува на лесни воздушести ткаенини и свежи летни нијанси.

Лесно, деконструирано палто е од суштинско значење за да останете елегантни во потоплите месеци. Ткаенини како што се памук и лен се одлични опции – ќе изгледате елегантно, но не премногу формално. Модел со ревер јака во принт може да изгледа пригодно за секој повод ова лето.

Беж чиноси

Без пар чиноси во ротација, мажите не само што ќе бидат помалку стилски за време на потоплите месеци, туку би биле лишени од удобност. Кои други панталони можат да ве преведат преку летото? Првично наменети и осмислени за војската, пред да бидат усвоени од страна на цивили (вклучувајќи стилски икони, како што е Пол Њумен), никогаш не излегуваат од мода.

Со својот класичен раб, белите чиноси особено функционираат совршено заедно со светло сина Оксфорд кошула и пар патики. За лето, побарајте пар кроен во потенок облик кој овозможува малку проток на воздух и не се премногу oграничувачки.

Очила за сонце

Да, тие се за заштита на очите. УВ зраци. Практичните причини за поседување на пристоен пар на очила се очигледни. Но, на првично ниво, вистинската боја, облик и големина може да помогне да се дојде до симетрија на лицето, што ги прави суштински за лето.

Бела маица

Ниту една добро уредена гардероба е комплетна без смирената бела памучна маичка. Иако од суштинско значење за целата година бидејќи може да се искористи и за додавање на баланс во зима, нејзиното место е најважно во лето, кога светлите бои помагаат во одбивањето на топлотните бранови и затоа на некој начин ве држи кул, на повеќе од еден начин.

Најголемото богатство на маичката е нејзината разновидност. Има многу опции за стајлинг. Носете ја под светла ленена јакна за опуштен летен изглед; под раскопчана краток шарена кошула за ветровито време; или самостојно со сини фармерки за типичен херојски изглед на мажите.

Бретон маица во риги

Од морнарите до Сен Лорен, само неколку парчиња имаат историја толку разновидна како Бретон маицата. Одпрва носени од страна на француски морнари во Бретања во текот на 1850-тите години (со лента за секоја победа на Наполеон), денес ова парче служи како солиден избор за поткрепа на елегантен, секојдневен изглед или носење соло.

Можат да се носи под јакна во вечерните часови, наметнато по излегување од базенот или само повремено за излегување.

Плетен ремен

Секој добро облечен возрасен маж знае дека клучот за добро да се изгледа на долги дестинации е всушност облеката добро да се држи. Стилскиот колан ги чува сите незгодни пропусти и исто така може да се користи за додавање на точка на интерес за аутфитот.

Тоа изискува појас кој е колку за формата толку и за функцијата. Ткаениот стил е разноврсен и не изгледа премногу тежок со чиноси или панталони во текот на летото; тоа е, исто така суптилен поздрав до трендот на 70-тите, кој едноставно нема да престане.

Шарени кошули со кратки ракави

Како што сè повеќе и повеќе мажи се поведуваат по трендови, може да биде тешко да се издвоите. Принтаната кошула во стилот на Рами Малек или Хари Стили е противотровот.

Користете ја за да додадете освежување на костумот, или да направите соло изјава заедно со фармерки или чиноси. Изгледот што сакате да го постигнете е модерната хавајска кошула, која е малку повеќе укроена. Употребете светли, смели бои и уникатни шаблони, спарете со едноставни единечни парчиња и нека кошулата зборува сама за себе.