Откако дебитираше со својот специјално дизајниран штитник за лице на 51-от настан Couture, создаден за Balenciaga, Mercedes-AMG во соработка со инженерите од Master & Dynamic создаде специјална серија на аудио опрема…

Инспирирани од моќта, беспрекорната изработка и смелиот дизајн на Mercedes-AMG тркачките и перформансите возила, инженерите од Master & Dynamic на компанијата испорачуваат низа висококвалитетна аудио опрема што ја зема својата инспирација директно од автомобилската индустрија, истакнувајќи ја со лесна и робусна материјали вклучувајќи магнезиум, карбонски влакна и кевлар.

Најдобрите моменти од серијата од четири дела ги вклучуваат безжичните слушалки MW80, кои пристигнуваат во кутија за полнење од карбонски влакна. Изработени од кевлар и нераскинливо сафирно стакло, овие слушалки имаат и мемориска пена на врвовите на ушите, што обезбедува хибриден ANC и два амбиентални режими на слушање.

Двата минималистички ANC модели ги вклучуваат варијантите MW75 и MG20 кои имаат звучни системи од Берилиум, меки перничиња за уши од јагнешка кожа и куќишта од кевлар. Линијата MG20 располага со 7.1 сараунд систем, ултра лесни куќишта од магнезиум и лента за глава покриена со Алкантара. Заокружувањето на опсегот е повеќенаменскиот приклучок за полнење MC100 што работи со грешки MW08.