Сангријата е врвен коктел за забава во текот на летото. Со својата основа од црвено вино и разноврсни сезонски овошни опции, неверојатно е лесно и прекрасен за гасење жед. Една од убавините на овој шпански извоз е фактот дека речиси сè оди. Виното кое го бирате не мора да биде најскапото.

Сепак, како и со другите коктели, користењето квалитетни состојки ќе осигури дека вашата верзија е што е можно поавтентична и не бара дополнителни засладувачи или ароми за да го надоместите вкусот – или недостаток од нив. За најдобра сангрија, најдобро е да изберете црвено Spanish Rioja, кои користат грозје Tempranillo и Grenache за да дадат заокружен, полн вкус.

Покрај вообичаените јаболка, портокали и лимон додадете и шумско овошје. Бренди обично се користи за зајакнување на смелите вкусови на пијалокот, но румот е подеднакво прифатлива алтернатива која дава пријатна топлина и сложеност. Оние кои сакаат газирана сангрија може да додадат Sprite или 7-Up, со кои би ги замениле засладувачите, но и газираната вода или обичната вода добро би одела доколку внимавате на калориите.

Што ви е потребно:

1 шише црвено вино

1/3 шолја бренди (или повеќе по вкус)

1 портокал (1/2 со кора исечена на мали парчиња со отстранети семиња; другата 1/2 цеден)

1 зелено или црвено јаболко (исецкано на мали парчиња)

1/2 лимон (сецкан на мали парчиња)

1 стапче цимет

Кисела вода или вода по вкус (Sprite или 7-Up)

Подготовка: Во голем бокал ставете го виното, брендито, сокот од портокал, овошјето и стапчето цимет и промешајте да се соедини. Покријте и ставете го бокалот во фрижидер најмалку 30 минути. Послужете ја сангријата со мраз, преполнувајќи ја секоја чаша со газирана вода или обична вода по желба.

Совет: Оставањето на сангријата преку ноќ ќе дозволи мешавината да развие побогат и плоден вкус. Сангријата ќе има груб вкус ако ја послужите веднаш по правењето, затоа бидете трпеливи и оставете ја да отстои.