Сезоната во Formula 1 за Mercedes-AMG тимот можеби не започна на посакуваниот начин, но IWC го избра предвечерјето на Големата награда на Мајами како најдобро време за откривање на најновиот часовник во чест на F1 тимот.

Pilot’s Watch Chronograph 41 Edition Mercedes-AMG Petronas Formula 1 Team на IWC беше откриен непосредно пред Џорџ Расел и седумкратниот шампион Луис Хамилтон да завршат на петтото и шестото место, зад водечките возачи на Ferrari и Red Bull во сезоната. Тоа беше најдобриот можен резултат на кој реално можеа да се надеваат со оглед на насилните отскокнувачки тенденции на нивните автомобили при повисоки брзини и заостанувањето во однос на конкурентите.

Куќиштето од 41 мм е изработено од цврст титаниум од 5 степен, избрусен со песок до треперлива сива боја. Материјалот може да се пофали со највисок сооднос на јачина и густина од кој било метал, поради што е соодветен и за фино швајцарско производство на часовници и како компонента во F1 болидите.

Црниот бројчаник и стрелките – исто така направени од титаниум – се во контраст со логото на IWC, индексите и бројките кои се обоени во зелената нијанса на потписот на Petronas.

IWC Mercedes-AMG

Под светкавиот изглед се наоѓа домашно произведениот калибар 69385 на компанијата, кој е видлив преку обвивката од сафир. Движењето на хронографот е во класичен дизајн на тркала со колона кој се состои од 231 поединечен дел, додека двонасочниот систем за намотување на шепата создава резерва на моќност од 46 часа.

Часовникот доаѓа во комбинација со два различни ремени – едната направена од посуптилна црна телешка кожа, а другата гума со зелена боја на Петронас. Корисниците можат лесно да ги заменат преку системот EasX-Change на IWC со притискање на копче.

Со цена од 7.850 долари, IWC Pilot’s Watch Chronograph 41 Edition Mercedes-AMG Petronas Formula 1 е достапен за купување исклучиво онлајн.