Пионерот на хип хопот Grandmaster Flash на 26-ти февруари, во Станица 26, со почеток во 21 часот за првпат ќе настапи пред македонската публика. Двочасовниот диџеј настап во Скопје е дел од неговата голема турнеја „Hip-Hop: People, Places and Things“. Настапот е во организација на 3Гонга во соработка со SureShotz Entertainment, додека пак како локална поддршка ќе настапат Shorty P & Irie Scratch.

„За нас Grandmaster Flash претставува клучна фигура во полето на хип-хоп музиката. Тој е еден од најзаслужните за револуцијата и популаризацијата на овој музички правец. Како диџеј, „алатките“ кои тој ги креираше се од исклучителна важност за сите генерации по него кои се занимаваат со оваа работа“, велат Shorty P & Irie Scratch.

Grandmaster Flash, како еден од главните „виновници“ за креирањето на hip-hop звукот, е добитник на Polar Music Prize наградата за 2019 година која е еквивалент на Нобеловата награда, а се доделува во Шведска. Оваа награда ја имаат добиено, Боб Дилан, Пол Макартни, Џони Мичел, Стинг, Пети Смит, Чак Бери, Кронос Квартет, Бјорк, Енио Мориконе, Пинк Флојд…

Grandmaster Flash

Joseph Saddler или денес познат под псевдонимот Grandmaster Flash е некогашниот фронтмен на култните „Grandmaster Flash and the Furious Five“. Овој историски хип хоп бенд има издадено два култни албуми „The Message“ во 1982 година и „On the Strength“ во 1988 година. Синглот „The Message“ е се уште еден од најдобрите на сите времиња, како и фактот дека се првата hip-hop група која станала член на „Rock & Roll Hall of Fame“.

Оваа рап легенда е родена во 1958 година на Барбадос, а љубовта кон грамофоните му се родила уште во тинејџерските години, откако со своето семејство се преселиле во Бронкс. Кариерата ја започнува во раните 70ти, како диџеј на приватни забави заедно со Kurtis Blow и Lovebug Starski. Кон средината на 70те ја оформува својата прва група, во која членуваат Cowboy, Melle Mel, и The Kidd Creole.

Групата првично се нарекувала „Grandmaster Flash and the 3 MCs“, а ќе остане запаметена по тоа што нејзиниот член Cowboy го измислил терминот „Hip-Hop“, a Melle Mel е првиот кој се нарекол себеси MC (Master of Ceremony). Со приклучувањето на Rahiem и Scorpio, бендот се преименува во „Grandmaster Flash and the Furious Five“.