Знаменосецот P40 на кинеската компанија Huawei, задвижуван од домашниот оперативен систем EMUI, денес ќе му биде официјално претставен на светот. Се шпекулираше дека ова ќе биде најоткачениот телефон што ќе се најде на полиците во 2020 година, со камера во задниот дел што се спротивставува на iPhone 11 Pro и Samsung Galaxy S20.

Исто така, се вели дека спакува низа нови функции, како што е домашниот на куќата на Huawei, врвниот Kirin 990 – наследникот на 5G на Kirin 980 – кој сега го води шоуто, како и зголемување на RAM меморијата во однос на минатогодишниот Huawei P30.
P40 Pro може дури и да ги погоди височините на Samsung Galaxy S20 и да замени низа на фотоапарати конкурирајќи на сензор за камера од 108 MP на своите конкуренти.

Па, како можете да го гледате големото откритие на телекомуникациската компанија? На линкот подолу е преносот во живо…