Фудбалските дресови се бесценети сами по себе како и личностите кои ги носат. Самиот дизајн и историјата која се напишала на теренот и дава посебна вредност на тоа парче облека која е посакувана од колекционерите. Можеби не би претпоставиле дека едно такво парче облека може да чини мало богатство. Па жени внимавајте да не нè налутите!

дресови

1. Barcelona 1991-92: дрес кој се носеше за време на првиот триумф на FC Barcelona во Европскиот Куп под капа на тренерот Јохан Кројф.

дресови

2. Napoli 1990-91: дрес од последната сезона на Диего Марадона во Неапол, кој го има Scudetto штитот и логото на Марс.

3. Holland 1988: Светиот Грал меѓу дресовите поради победата на Холандија која со резултат 2:0 го совлада Советскиот Сојуз на Европското првенство.

дресови

4. USA 1994: ултра редок дрес кој го симболизира поразот на САД во 1994 кој губи со резултат 1:0 од шампионот Бразил на Светското првенство.

5. Soviet Union 1989-91: дрес на СССР кој бил носен на Светското првенство во 1990 година.

6. Denmark 1986-88: дрес носен за време на Светскиот куп во 1986 година кога Данците бележат победа над Шкотска со резултат 1:0.

7. AC Milan 1999-00: дрес носен за време на сезоната 1999-00 во Серија А е и обележје на стогодишнината на клубот.

8. Inter Milan 1997-98: носен од бразилецот Роналдо Назарио де Лима, кој му се придружува на Интер од Барселона, а битен и поради победата на Интер на УЕФА совладувајќи го својот ривал Лацио со резултат 3:0.

дресови

9. Borussia Dortmund 1996-97: првата и единствена победа на клубот во УЕФА Лигата на шампиони, победувајќи го Јувентус со резултат 3:1.

10. Argentina 1994: едео од најпознатите дресови во историјата на фудбалот,кој го бележи иконскиот гол на Диего Марадона против Грција кој воедно е и последен репрезентацијата.