Магнус Лајгдбак е фитнес тренер кој соработуваше со некои од најголемите холивудски ѕвезди за да им помогне да дојдат во совршена форма за нивните улоги, од ѕвездите на Justice League Бен Афлек и Гал Гадот, до Александар Карсгард од Northman.

Во новото видео на неговиот канал на YouTube, Лајдбек одговори на серија прашања кои луѓето му ги поставуваа преку социјалните мрежи за клучните ставки во неговиот пристап кон тренинзите и исхраната.

На прашањето за неговата омилена ужина за носење, тренерот на славните личности истакна дека се обидува да ги избегне брзите јаглехидрати со тоа што ќе ги замени со добар извор на протеини. „Сè од говедско месо, пилешко, јајца, тофу, па дури и протеинска лента“, изјави тренерот. „Протеинот е градежен материјал на нашето ткиво и мускули, па затоа е од клучно значење да внесуваме доволно протеини за да ја одржиме мускулната маса и да го избегнеме уништувањето на истите што тешко го добиваме. Затоа, протеините се најважни од сите, но потоа се мастите и јаглехидратите, кои се гориво на нашето тело“.

Тренирајте кога вам ви одговара

Додека тренинзите на Лајгдбак со Александар Скарсгард за неговата улога во титулата на Northman се одржуваа рано наутро, тоа не е нешто што тој смета дека сите треба да го прават. „Тренирајте секогаш кога животот дозволува и правете распоред во однос на вашите обврски“, продолжи познатиот фитнес тренер. „Навистина не е важно дали тренирате наутро или попладне. Имајќи го тоа на ум, ако го имате целото време на светот, нема ништо лошо да го започнете денот со вежбање, ако сметате дека тоа одговара на физичкиот и менталниот стандард на вашиот ден“.

Истото важи и за програмирање на вашите вежби: ако тренирате само два пати неделно, тогаш тренерот ве советува да правите вежби за целото тело во текот на секоја сесија. Ако тренирате повеќе од тоа, тогаш можете да започнете со малку повеќе поделби на притискање/влечење. „Одржете го вашиот континуитет, направете го тренингот дел од вашиот живот, појавувајќи се секоја недела, што е најважно во целата приказна“, заклучува Лајгдбак.