Ако некој ви каже за новиот PF40 дизајниран од италијанската дизајнерска куќа Pininfarina, можеби ќе помислите дека станува збор за нов изглед на иконскиот Ferrari F40. Во реалноста, работите не би можеле да бидат поразлични, бидејќи PF40 е целосно електричен мопед што го продава холандската компанија наречена Eysing.

PF40 е првиот производ од соработката помеѓу Pininfarina и Eysing. Ретро-футуристичкиот дизајн на електричниот мопед е инспириран од мотоциклите од 30-тите. Имајте предвид дека Eysing беше производител на автомобили и мотоцикли основан во 1903 година, што ги објаснува стилските референци.

PF40 има тенко и извајано тело, винтиџ тркалезни фарови, аналоген тахометар и црни шилести тркала од 26 инчи изработени од полиран алуминиум. Пред седлото има мал простор за складирање со проѕирен капак. Покрај стилот, Pininfarina ја дизајнираше и шасијата на е-мопедот.

Електричниот мотор произведува 2,7 КС и е поставен на долниот дел од возилото заедно со литиум-јонската батерија од 35 Ah. Максималната брзина е ограничена на 25 km/h или 45 km/h во зависност од верзијата. Проценетиот опсег помеѓу полнењата е 80-100 km. Полнењето трае 8 часа од обичен штекер или 4 часа од брз полнач.

Е-мопедот е прилично лесен и тежи само 60 килограми. Максималната дозволена тежина е 175 кг вклучувајќи возач, багаж и додатоци.

Eysing PF40 беше премиерно прикажан на Masters Expo 2022 во Амстердам и веќе е достапен за нарачки однапред од официјалната веб-страница. Сепак, првите испораки се закажани за 2024 година, така што потенцијалните купувачи треба да бидат вооружени со трпение. Цената за стилскиот целосно електричен мопед започнува од 13.780 евра.