Многу производители на автомобили ги открија своите концепти Vision Gran Turismo низ годините, а сега е редот на италијанската дизајнерска куќа да го стори истото. Italdesign Exeneo Vision GT се одликува со ниска силуета, хибриден погонски агрегат V10 поставен на средина и два различни режими, при што еден од нив му овозможува да се вози и надвор од тркачката патека.

Italdesign Exeneo беше исклучиво развиен за популарната серија видео игри, давајќи голема креативна слобода на дизајнерскиот тим. Концептот доаѓа во „Street Mode“ и „Off-Road Mode“, при што вториот има зголемено растојание од подлогата и посилни гуми што го прават компатибилен со оф-роуд терени.

Покрај различните тркала и висини на суспензијата, двете варијанти го делат истиот дизајн. Аеродинамичната силуета се карактеризира со долга хауба, изразени браници и многу елегантна стаклена градина. Напред, ниско поставените LED светла се комбинирани со големи всисници и агресивен двокатен сплитер.

На профилот, футуристичките алуминиумски тркала изгледаат масивно за големината на возилото, како што е случајот со страничните прозорци кои создаваат ефект на капсула. Страничните доводи водат до затегнатите задни раменици и прилично тенка опашка со двојни отвори, дифузор и задната палуба без шофершајбната.

Внатре, има „кокпит со кристална сфера развиена околу возачот“ со дигитален интерфејс. Italdesign не ги објави деталните спецификации на концептот, но откри дека Exeneo е замислен со „моќен V10 хибриден систем со среден мотор и електромотор“.

 

Italdesign Exeneo е веќе достапен за возење во Gran Turismo 7 како дел од најновото бесплатно ажурирање. Непотребно е да се каже, како и со другите концепти на Vision GT, ова е чисто дизајнерска студија која не е наменета за производство.