Здравје

циркаден ритам

Што претставува начинот на исхрана базиран на циркаден ритам?

Сигурно веќе ви е познат циркадниот ритам или уште попознат како внатрешен процес кој го регулира циклусот на спиење и будење. Замислете да не се грижите за тоа што јадете, туку кога јадете. Најчесто...
CBD

Што треба да знаете за CBD суплементите

CBD (канабидиол) и THC (тетрахидроканабинол) се соединенија кои се наоѓаат во растенијата од родот канабис. Двете соединенија имаат иста молекуларна структура, но со мала разлика во распоредот на атомите што всушност го определува различниот...
Природните дезодоранси

Дали природните дезодоранси вредат за инвестицијата?

Природните дезодоранси се доста популарни, повеќе од здравствени причини отколку од еколошки побуди или еко-свест. Поради алуминиумот кој го содржат во себе, традиционалните дезодоранси и антиперспиранти како да се обележани како предизвикувачи на многу...
засладувачи

Пет целосно природни алтернативи за засладувачи

Дијабетесот е една од модерните болести на човештвото. Доколку се уште се двоумите зошто треба да конзумирате замена за рафинираниот шеќер, ние ќе се обидеме да ви дадеме пет алтернативи кои се природни засладувачи. Меѓу...
Никотинамид

Никотинамид – сојузник на сите типови на кожа

Неговото постоење на пазарот трае веќе подолго време, но во последно време се истакнува со својата примарна улога во негата на кожата. Еве што се треба да знаете за да можете да го вклучите...
OYO NOVA

OYO NOVA за трансформација на вашето тело и здравје

OYO NOVA е справа наменета за прилагодување на вашиот флексибилен животен стил. Еднинствен уред кој тежи само 1,12Kg, но има тежина на цела теретана, овозможува отпор од 18 килограми, а поради неговиот едноставен облик...
паста

Најдобри луксузни органски пасти за заби за блескава насмевка

Имајќи во предвид дека здравјето влегува низ устата... блескавата насмевка срца плени, веројатно добро е да изберете органска паста за заби со која би ја негувале вашата насмевка. Можеби звучи безначајно, но пастата за...
маска

Специјална маска за фитнес фанатиците

За фитнес фанатиците кои секако сакаат да вежбаат во теретана, можеби има решение. Американски производител на спортска облека Under Armor лансира маска што е во согласност со стандардите на Центрите за контрола на болести...
Oura

NBA играчите мора да носат Oura прстен

На претстојната сезона NBA играчите ќе мора да носат Oura прстен во кој е вклопена технологија која може да открие COVID-19 три дена однапред. Организаторите одлучија дека сите играчи мора да го носат паметниот...
хируршка маска

Ќе се произведува целосно транспарентна хируршка маска

Швајцарската стартап компанија HMCARE, собра милион швајцарски франци за да го комерцијализира својот нов производ, целосно транспарентна и еколошка хируршка маска. Основачите биле инспирирани од здравствените работници при избувнувањето на ебола во 2015 година...

ПОПУЛАРНО