Почетна Здравје страница 21

Здравје

здравата исхрана

Слабејте брзо и здраво!

Во овој период од годината сите се запрашуваат како да го намалат вишокот на килограми најбрзо. Па затоа препорачувам да се задржиме на основните правила на здравата исхрана. Јадете најмалку 6 оброци на ден! Со внесувањето...
десерти

Здрави замрзнати десерти

Овие слатки десерти ќе ја задоволат вашата желба за шеќери ова лето, без да го нарушат „здравиот начин на исхрана". Сладолед од кокос, цреша и ванила: се што ви треба се кокосово млеко, цреши,...
билијард

Антистрес терапија со билијард

Во ова модерно време стресот не следи секој ден. Многу малку луѓе се свесни дека доколку тој се активира лесно и доколку немате некаков механизам за справување со стресот, тој може да биде многу...
Респираторни инфекции

Респираторни инфекции- што треба да знаеме?

Респираторните инфекции се можеби најчестата причина заради која пациентите се јавуваат кај својот матичен лекар. Иако се јавуваат во текот на целата година, есенско-зимскиот период е сезона кога настинките и посериозните респираторни заболувања се...

Контроли кои секој маж треба да ги прави

Авицена Лабораторија е институција која се стреми кон унапредување на здравјето и секогаш ги поддржува настаните од овој тип. За таа цел, д-р Бранко Јагликовски, специјалист по медицинска биохемија од Авицена Лабораторија, ги одговара...
јазикот

Како да се излечи јазикот од изгореници

Во текот на зимските и студени денови, често се случува јазикот да го изгориме со врел чај или супа... Поради бројните рецептори кои се наоѓаат на него, јазикот е многу чуствителен и лесно може...

Енергетските пијалоци ги зголемуваат шансите за срцев удар

Познато е дека енергетските пијалоци не се нешто особено здрави, но најновите истражувања укажуваат на тоа дека шансите за добивање срцев или мозочен удар се пет пати поголеми, ако се консумираат овие пијалоци. Причина за...

Моември – месец за поддршка на здравје и продолжување на животот кај мажите

Movember фондацијата организира годишен настан кој ги поттикнува мажите да пуштат мустаќи во текот на месецот ноември, со цел подигнување свеста за здравствените проблеми на мажите и продолжување на нивниот животен век. Македонската верзија на...
суплементи

Употребата на суплементи како дел од здравиот животен стил

Современиот начин на живот го карактеризираат голем број на ризик фактори: нерегуларни оброци со храна со слаба нутритивна вредност, несоодветна хидратација, нередовна физичка активност, недоволен одмор и сон во вечерните часови, голема изложеност на...

ПОПУЛАРНО