Почетна Здравје страница 2

Здравје

косата

Како да ја негувате косата после 40-тата година

Во еден момент поминувате со рацете воодушевувајќи се на својата густа коса, а веќе во наредниот се прашувате каде по ѓаволите ја изгубивте? Пред да биде предоцна рагледајте ги следниве 10 совети. Да бидеме...
зимско смути

Зимско смути

Во ова ладно време ни треба некое зимско смути кое ќе не згрее, но најмногу од се ќе не заштити од вирусите кои се присутни. Цитронот може не е на листата на омилени овошја,...
ќелавоста

Славни актери кои докажуваат дека ќелавоста е „убава“

Да бидеш ќелав, генетски или не, иако не ви се допаѓа, не е толку страшно. Мора да ја смирите паниката и да ја прифатите реалноста. Ќелавоста е далеку од „крајот на светот“, затоа пренасочете...
опаѓањето на косата

Како вашата исхрана може да влијае на опаѓањето на косата

Повеќето мажи секој ден се гледаат во огледало и забележуваат како нивната коса опаѓа. Но тоа најчесто се препишува на генетика, хормони и друго. Но понекогаш опаѓањето на косата е предизвикано од нашата исхрана....
ферментирана храна

Дали ги знаете придобивките од јадењето ферментирана храна?

Ако се мислите за начин на подобрување на здравјето тогаш може треба да почнете да размислувате за ферментирана храна. Корнишони, зелка, кефир, комбуха... што се не. Може ферментирањето на зеленчукот во своите сокови не...
кето

Сакате да намалите со јаглехидратите-пробајте ги овие кето рецепти

Ако оваа година сакате да го намалите внесот на јаглехидрати, тогаш треба да почнете да внимавате на исхраната. Без брашно и шеќер не звучат како вкусни рецепти. Без разлика на се кето диетата знае...
чиа

Зошто треба да внесете чиа во вашата исхрана

Тим научници од САД развија нова технологија со која можат да ја прошират употребата на чиа семето во капсули или производи за убавина. Ако се прашувате зошто, тогаш добро е да знаете дека оваа...
литература

Во „Литература.мк“ поставени прочистувачи кои се користат во НАСА

Суперпродавницата на „Литература.мк“ во „Скопје Сити Мол“ сама по себе е вистинско доживување, но купувањето на лице место сега станува и уште побезбедно благодарение на поставените прочистувачи за воздух кои се користат и од...
какао

Причина повеќе за да посегнете по чаша какао

Британски и американски истражувачи сугерираат дека какаото, или поточно, флаванолите кои се наоѓаат во зрната какао ја зголемуваат менталната агилност кај луѓето. Истражувањето, спроведено од научници од Универзитетот во Бирмингем и Универзитетот во Илиноис,...
стапала

Ослободете се од смрдливите стапала еднаш за секогаш

Што ја предизвикува смрдеата на стапалата? Како и лошиот утрински здив, така и смрдливите стапала се предизвикани од акумулација на бактерии на нозете во текот на денот. Но за разлика од лошиот утрински здив...

ПОПУЛАРНО