Здравје

кето диета

Запознавање со кето диета, позитивни и негативни страни

Кето диетата првично беше развиена како терапевски начин за лекување на нападите на пациентите кои боледуваат од епилепсија. Сега, на кето диетата се гледа како на начин на исхрана кој може да биде полезен...
Респираторни инфекции

Респираторни инфекции- што треба да знаеме?

Респираторните инфекции се можеби најчестата причина заради која пациентите се јавуваат кај својот матичен лекар. Иако се јавуваат во текот на целата година, есенско-зимскиот период е сезона кога настинките и посериозните респираторни заболувања се...
Изборете се со гладот

Изборете се со гладот

Лошата и неквалитетна исхрана доведува до потреба за непрестано грицкање и постојано чувствување на глад. Изборете се со гладот и со себе си внесувајќи храна која ќе ве држи сити долго време. Клучно за...

Контроли кои секој маж треба да ги прави

Авицена Лабораторија е институција која се стреми кон унапредување на здравјето и секогаш ги поддржува настаните од овој тип. За таа цел, д-р Бранко Јагликовски, специјалист по медицинска биохемија од Авицена Лабораторија, ги одговара...
Pharrell

Pharrell со нова линија за нега на кожа

Славниот музичар со млад изглед, Pharrell, влезе во козметичкиот бизнис. Иако ќе речеме дека е во мода славните личности да лансираат линии за нега на кожата, сепак оваа личност го заслужува тоа во целост....
вежбање

Вежби кои можете да ги правите од дома, а за кои не се потребни...

Го знаете она чувство кога ви се вежба, ама некако не ви се оди до теретана? Или кога сте заглавени на службено патување без пристап до сала за вежбање? Можеби изгубени на пуст остров?...
мускули

Најдобрата храна за градење на мускули

Потребата за вистинска рамнотежа помеѓу протеините, јагленохидратите и мастите е многу битна за секој човек и ни е добро позната, но помалку ни е познато како нашето тело одлучува дали калориите од тие хранливи...
суплементи

Употребата на суплементи како дел од здравиот животен стил

Современиот начин на живот го карактеризираат голем број на ризик фактори: нерегуларни оброци со храна со слаба нутритивна вредност, несоодветна хидратација, нередовна физичка активност, недоволен одмор и сон во вечерните часови, голема изложеност на...
забоболката

Неколку причини зошто ве болат забите…

...А ниту една од нив не е кариес.  Забоболката ќе ви ги уништи слатките задоволства во животот - топлото кафе, сладоледот после ручек. Во некои случаи, ќе ви го уништи и секојдневието и животот, особено...

Енергетските пијалоци ги зголемуваат шансите за срцев удар

Познато е дека енергетските пијалоци не се нешто особено здрави, но најновите истражувања укажуваат на тоа дека шансите за добивање срцев или мозочен удар се пет пати поголеми, ако се консумираат овие пијалоци. Причина за...

ПОПУЛАРНО