Здравје

разумно

Дали се храните разумно?

Да бидеме искрени, да се јаде разумно не е лесно. Знаеме дека храната не се дели на лоша и добра, како и дека е подобро да го пратиме сигналот за глад отколку да седнеме...
Noom

Noom, апликацијата за слабеење и балансирана диета

Апликација која во поново време е рангирана меѓу најдобрите и доста популарна, Noom, насочен кон милениумите, дизајнирана од бихејвиористи, нутриционисти и лични тренери за да ви помогне да изгубите тежина. Со други зборови, ако...
сити

Предлог смути кое ќе ве држи сити

Храната со високо ниво на растителни влакна, обезбедува побавна дигестија и подобра контрола врз нивото на шеќер во крвта. Состојките кои се богати со здрави масти и протеини се исто така важни за избалансирана...
Изборете се со гладот

Изборете се со гладот

Лошата и неквалитетна исхрана доведува до потреба за непрестано грицкање и постојано чувствување на глад. Изборете се со гладот и со себе си внесувајќи храна која ќе ве држи сити долго време. Клучно за...
есенцијалните масла

Есенцијалните масла и нивната ефикасност

Употребата на есенцијалните масла како дел од ароматерапија, сега ни е попотребна од кога и да било претходно. Самоизолацијата доведе до вознемиреност, конфузија... па мала доза на „хармонија“ би ни годела. Покрај влијанието врз...
Pharrell

Pharrell со нова линија за нега на кожа

Славниот музичар со млад изглед, Pharrell, влезе во козметичкиот бизнис. Иако ќе речеме дека е во мода славните личности да лансираат линии за нега на кожата, сепак оваа личност го заслужува тоа во целост....
тренинг

Како да го подобрите закрепнувањето по тренинг

Кога сте во теретана, верно се држите до вашата тренинг програма. Дисциплината и желбата да водите здрав живот е тоа што ве тера да ги туркате границите. Но сигурно некогаш сте осетиле дека иако...

Како да го имате најдобриот изглед за вашиот видео конференциски повик

Доколку работите од дома, тогаш најверојатно имате и состаноци преку видео конференција благодарение на апликации како Zoom или Skype. Со оглед на ситуацијата во светот со пандемијата на коронавирусот, како и се поизвесното воведување на...

Како да ги заштитите вашите очи од прекумерното гледање во екраните

Новите времиња си носат нови проблеми. Целодневното „зјапање“ во вашиот мобилен телефон, или пак работењето на компјутер до доцна во ноќта, може да придонесе развивање на синдром на суви очи. Иако екраните не се единствената...
вода

Колку вода навистина ви треба?

На сите ви е познато дека водата ни е неоходна и најголем проблем е тоа што не ја пиеме доволно. Познато е дека потребни ни се барем 8 чаши вода дневно. Водата е екстремно...

ПОПУЛАРНО