Уметност

Најубавите улични скулптури во светот

Од Марсеј до Мелбурн, од Ванкувер до Њујорк ова се најубавите уметнички дела на скулптурата кои ги красат улиците и ги прават градовите поубави места. По муралите, кои се вистинска улична уметност, така и...

Највпечатливите мостови ширум светот

Од грандиозноста на архитектонските умови, ви ги претставуваме најубавите мостови ширум светот. Во светот на архитектурата, можеби ништо не е онака корисно како мостот. Освен што ја врши својата функција за безбедно поврзување на...

Неколку совети како да станете колекционер на уметнички дела

За да станете колекционер на уметнички дела не е нужно да бидете дел од богати аукции, посетител на преценети галерии и изложби или човек со ужасно длабок џеб. Според експертите, доволно е да имате...
Лувр

Лувр ја реконструираше Мона Лиза на Леонардо Да Винчи во 3D

Со помош на рендген, инфрацрвени зразци и напредна VR технологија, посетителите на Лувр ќе може да уживаат во 3D верзија на маестралното дело на Да Винчи. Освен тоа што ја нацртал Мона Лиза, ренесансниот сликар...

Запрепастувачки структурни градби ширум светот

Од музеи до куќи на ридови, ова се некои од  структурните градби во светската архитектура кои ќе ви го одземат здивот Со своите гломазни облици, неспецифични ѕидови, невообичаени фасади и бои, некои градби во светот...
Салвадор Дали

Дело на Салвадор Дали украдено среде бел ден

Човек во галерија во Сан Франциско, заминал од галеријата среде бел ден со дело на Салвадор Дали во раката. Настанот се случил минатата недела, во Dennis Rae галеријата за современа уметност во Сан Франциско. А...

Најубавите улични мурали во светот

Честопати уметноста ги проширува своите граници надвор од класичното платно. Тоа го прави со скулптурите, со замоците на плажите. Еден таков вид уметност се и уличните мурали. Огромното празно сивило на зградите претставува платно...
Тања Бругуера

Предавање на Тања Бругуера во Музејот на современата уметност

Една од најангажираните и најзначајни уметници во светот, Тања Бругуера, денес во 19 часот ќе одржи предавање во Музејот на современа уметност. Нејзините дела ги нагласуваат општествените ефекти од моќта на политичката сила. „Политичко времено...
МСУ

МСУ во Скопје ќе биде домаќин на Музејот на современа уметност „МОМус“од Солун

Музејот на современата уметност во Скопје (МСУ), за првпат во историјата е домаќин на Музејот на современа уметност „МОМус“ од Солун, соседна Република Грција. На 27 септември (петок) со почеток во 20 часот, ќе...
Остен

Светската галерија на карикатурите Остен прослави 50 години постоење

На 20 септември во 20 часот, Охрид беше домаќин на промоцијата и отворањето на изложбата на карикатури. 50 карикатури – добитници на највисоката награда на секоја од 50-те изданија на Светската галерија на карикатури...

Популарно