Почетна Сторија

Сторија

Optimus

Маск го најави производството на Optimus хуманоидниот робот за 2023

По минатогодишната првична најава, хуманоидниот Tesla робот со вештачка интелигенција, наречен Optimus Sub-Prime, официјално беше претставен за време на презентацијата на Елон Маск на Cyber Rodeo настанот во Тексас. „Имаме прилика да започнеме со производството...
Rimowa Porsche

Rimowa и Porsche го претставија најновиот заеднички производ

Rimowa и Porsche ја комбинираа својата иновативна експертиза за нова иконска соработка. Брендовите официјално го објавија дебито на Rimowa x Porsche Hand-Carry Case Pepita, ограничена едиција на аксесоар кој го слави дизајнерското наследство на...

Avontuur е луксузен „SUV“ за отворено море

Холандското бродоградилиште Lynx ја претстави луксузната јахта од својата серија Crossover 27. Наречена Avontuur, оваа суперјахта од 27,4 метри која е направена по мерка за патувања исполнети со авантури нан море, за првпат исплови...
Specialized

Specialized го претстави првиот супер велосипед од легура

Allez е веројатно најважниот велосипед на Specialized до овој момент. Тој дебитираше како прв модел на брендот во 1981 година, а оттогаш стана синоним во светот на велосипедизмот и е во производство оттогаш, па...
Serendix

Serendix со 3D печатење прави куќи за помалку од 24 часа

Јапонската компанија Serendix Partners успеа да направи 3D печатена куќа за помалку од 24 часа. Јапонската компанија претходно во 2015 година успеа да победи на 3D-Printed Habitat Challenge на NASA, а првиот прототип за...
Mercedes-Benz EQ Formula E Team eBike

Електричниот eBike на Mercedes-EQ Formula E Теам е ремек-дело

EQ дивизијата на Mercedes-Benz е заслужна за целосно електричниот EQS и ред други електрични автомобили кои го добиваат овој суфикс, но сега привлекува вниманието со креирањето на специјалниот eBike. Во партнерство со n+, Mercedes-Benz...
Astrolab FLEX

FLEX роверот на Astrolab ќе им помага на луѓето кои живеат на Марс

Стартап компанијата од Калифорнија, Astrolab, го претстави својот „Flexible Logistics and Exploration“ (FLEX) ровер кој е развиен како поддршка за луѓето кои ќе живеат на Марс или Месечината. Дизајниран за транспорт на луѓе и...
Rolls-Royce

Spirit of Innovation на Rolls-Royce е најбрзиот електричен авион на светот

Rolls-Royce верува дека поставил три нови светски рекорди и ја презеде титулата за најбрз целосно електричен авион на светот. Рекордите вклучуваат највисока максимална брзина над 3 километри која е забележана на 555,9 километри на...
Arcimoto MLM

Arcimoto го претстави MLM, електричен трицикл со уникатна технологија

Arcimoto ја претстави својата престојна Mean Lean Machine (MLM) - прв електричен трицикл од ваков вид базиран на нивната патентирана навалувачка технологија. Таргетирајќи домет од над 200 милји со помошни батерии, Mean Lean Machine (MLM)...
Supermarine MM01

Supermarine MM01 е најбрзиот и најскапиот скутер на светот

Супербрзите скутери на вода станаа исклучително популарни во последниот период, а сега има нов конкурент во сегментот. Supermarine MM01 е првиот „хипер-скутер“ од овој вид кој чини вртоглави 900.000 долари. Според Robb Report, ова спектакуларно...

ПОПУЛАРНО