Настани

„Крај Вардарот Џез“

Прво издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“

Во организација на дискографската куќа ПМГЏЕЗ на 23 и 24 јули, во паркот позади Младинскиот културен центар ќе биде одржаното првото издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“. Фестивалот е производ на оваа дискографска куќа,...

Македонската јавност повторно ќе ужива во концертите

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, вклучително и земјава, предизвика откажување и одложување на големи манифестации и настани, но светот и Македонија полека се враќаат во нормала и веќе од оваа година...
„Не правете им сенка на гробовите“

Промоција на „Не правете им сенка на гробовите“ од Дијана Петрова

„Збирката раскази „Не правете им сенка на гробовите“ е мошне возбудливо и уникатно четиво поделено во седум дела со по три целини насловени според седумте смртни гревови – секоја од нив е едно посебно...
Темпера

Промовиран новиот сингл на Темпера „Дојди”

Позитивни, енергични и со полно срце македонскиот музички бенд Темпера повикуваат на „весел исход и неконтролиран бој“ како одговор на новата реалност. Ова е петти сингл во низа од новиот материјал по дебитанскиот албум...

На 9-ти јуни МКЦ со два online концерти

МКЦ за 9-ти јуни ни подготвува забава. Два online концерти со почеток од 21 часот ќе можете да следите преку facebook, youtube и платформата zoom, а на репертоарот ги имаме КУКЛА и balans, од...
ЗДРАВО МЛАДИ

Оптимизам за јубилејниот ЗДРАВО МЛАДИ

Прогресивниот скопски летен фестивал ЗДРАВО МЛАДИ се вгнезди во паркот на МКЦ каде што за 27 август се најавува 12-часовно забавување со најновото од алтернативната музичка сцена. За ова десетто јубилејно издание на фестивалот...
Literatura.mk Superstore

Свечено отворање на новата книжарница Literatura.mk Superstore

Новата Literatura.mk Superstore книжарница е најголемата во Македонија со површина од 500 метри квадратни и се наоѓа на вториот кат на Скопје Сити Мол. Во чест на официјалното отварање кое е закажано за 20-ти...
„ПЕГАЗ“

Распишан конкурсот „ПЕГАЗ“ за најдобар необјавен роман за 2020 година

Издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ го распишуваат вториот конкурс за книжевната награда „ПЕГАЗ“ за најдобар необјавен роман за 2020 година. За наградата можат да конкурираат...
Huawei P40 lounch

Гледајте го лансирањето на новиот Huawei P40 во живо

Знаменосецот P40 на кинеската компанија Huawei, задвижуван од домашниот оперативен систем EMUI, денес ќе му биде официјално претставен на светот. Се шпекулираше дека ова ќе биде најоткачениот телефон што ќе се најде на полиците...
„Врба“

ТВ-премиера на „Врба“ на МТВ1 на 29 март

Светската ТВ-премиера на најновиот игран филм „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде на 29 март (недела) во 22 часот на јавниот сервис МТВ1. Со прикажувањето на „Врба“ ќе биде заокружен циклусот #Седидома со Милчо...

ПОПУЛАРНО