Почетна Автомобили

Автомобили

Manta GSe Elektromod

Уникатен Opel Manta GSe Elektromod

Уникатниот и единечен модел на Opel, ретро инспирираниот Manta GSe Elektromod ја доживеа својата премиера. Овој електричен автомобил е направен во чест на прославувањето на 50-годишнината на Opel Manta. Но, исто така го најавува...
Tesla Roadster

Tesla Roadster од 0 до 100 km/h ќе забрзува за 1,1 секунда

Илон Маск потврди дека Tesla Roadster од 0 до 100 km/h ќе забрзува за 1,1 секунда. Ова ќе биде овозможено благодарение на „SpaceX Rocket Thruster“ пакетот. И онака се очекува да биде најбрзиот сериски...
Estrema Fulminea

Estrema Fulminea, новиот италијански електричен хиперавтомобил

Estrema Fumilnea е името на новиот електричен хиперавтомобил кој ќе се роди во италијанската долина на автомобили, а ќе биде произведен во ограничен број со цена која само неколкумина ќе можат да си ја...
Woods Bagot

Woods Bagot ги замислува станиците за полнење на електрични возила како drive-in кина

Архитектонското студио Woods Bagot дизајнираше концепт на станица за полнење на електрични возила за центарот на Лос Анџелес, што би можело да се приспособи во кино на отворено. Проектот кој е наречен Re-Charge LA...
Bugatti „La Voiture Noire“

Најскапиот автомобил, Bugatti „La Voiture Noire“ пристигна

По официјалното претставување на Саемот за автомобили во Женева во 2019 година, „La Voiture Noire“ на Bugatti е конечно подготвен. Од компанијата споделија тизери за „La Voiture Noire“ паркирани покрај француските знаменитости како што...
Volkswagen

Volkswagen ќе развива свои чипови…

Германската автомобилска групација Volkswagen ги објави плановите за развој на сопствени чипови со високи перформанси за идните автономни возила. За германскиот весник Handelsblatt, извршниот директор на автомобилската групација Херберт Дис објаснува дека одлуката за...

Volkswagen го претстави перформансниот ID.4 GTX

Германскиот производител Volkswagen подготви специјална и перформансна верзија нa својот електричен кросовер ID.4 кој го добива суфиксот GTX. На презентација беше претставен ID.4 електричниот кросовер кој доби унапредување и поголема моќност, попат VW го...
Rolls-Royce Bespoke Phantom Oribe

Rolls-Royce Bespoke Phantom Oribe автомобилот создаден во соработка со Hermès

Автомобилот, Rolls-Royce Bespoke Phantom Oribe, кој е направен по нарачка на јапонскиот милијардер Јусаку Маезава е инспириран од неговиот приватен авион, неговата античка Јапонска колекција на керамика и коњичкото наследство на Hermès. Заснован на...
Tucson

Тест Hyundai Tucson: На висина на задачата

Неверојатната експанзија на кросовер и SUV модели веќе делува како пандемија. Имуни на тековните случувања не се ниту јужнокорејските авто производители. Еден од најважните нови модели на Hyundai е токму Tucson. Овој модел дебитираше...
Heatherwick Studio

Heatherwick Studio откри автомобил кој го чисти воздухот

Heatherwick Studio го откри автомобилот наречен Airo, кој го чисти воздухот додека вози. Ова возило е дизајнирано за новоформираниот кинески бренд за автомобили IM Motors. Airo ќе биде опремен со ХЕПА-високо-ефикасен систем за филтрирање...

ПОПУЛАРНО