Следниот филм The Batman премиерно ќе биде прикажам на 21-ви јули 2021 година. Веста која ги изненади фановите е дека актерот Бен Афлек нема да ја толкува улогата на Црниот витез. Мет Ривс човекот кој го режира новото продолжение на The Batman, потврди дека ќе одбере друг актер.

На оваа вест со коментар на Twitter се изјасни и самиот актер.

Детали за филмот сеуште нема, но DC најави дека креаторите на филмот сакаат да направат филм во кој ќе биде претставена приказна за младиот Batman, поради што им треба помлад актер. Фановите се бесни на оваа одлука, бидејќи сметаат дека следната приказна за The Batman може да биде полоша, поконфузна и да не се вклопува во универзумот кој DC почна да го гради пред 6 години кога и беше претставен филмот „Man of Steel“.