Руските олигарси и политичари имаат добра вест бидејќи Aurus го претстави целосно новиот Komendant. Дизајниран да обезбеди „беспрекорна удобност при секое патување“, Komendant е ултра луксузен SUV кој се движи во истата насока како и Bentley Bentayga и Rolls-Royce Cullinan.

Сличностите со Сullinan се непогрешливи бидејќи Komendant има „машка и монументална“ надворешност со масивна решетка од 22 решетки. Опкружена е со LED фарови и значителни доводи за воздух. Како што се движиме наназад, забележливи се двојните застаклени прозорци, истакнатата линија на рамениците и тркала од 20, 21 или 22 инчи. Други карактеристики вклучуваат квадратни издувни издувни врвови, електрична задна врата и загреано ветробранско стакло.

Aurus Komendant

Што се однесува до големината, Komendant е долг 5380 милиметри, широк 2004 мм и 1820 мм со меѓуоскино растојание кое опфаќа 3100 милиметри. За да се стават овие бројки во перспектива, моделот е 39 мм подолг од Rolls-Royce Cullinan, но вози на 195 мм пократко меѓуоскино растојание.

Вместувајќи се во кабината, купувачите ќе најдат елегантен ентериер со Nappa кожен тапацир, метални акценти и Popular Black, Silver Birch Burl или Dark Brown Ash дрвен трим.

Aurus Komendant

Ним им се придружува дигитална група инструменти, инфозабавен систем со широк екран и аналоген часовник. Купувачите ќе најдат и четиризонски систем за контрола на климата, амбиентално осветлување, држачи за чаши со греење/ладење и предни/задни безжични полначи за паметни телефони.

Луксуз на највисоко ниво

Со оглед на неговиот статус на ултра луксузен SUV, има две индивидуални задни седишта кои имаат функции за греење, вентилација и масажа. Тие се разделени со широка централна конзола која има маси што можат да се распоредат, како и „минибар“ со фрижидер. Моделот може да се пофали и со заден систем за забава со двоен екран и задните ретровизори.

Aurus Komendant

Aurus забележа дека клиентите можат да го персонализираат своето возило бидејќи компанијата нуди нарачани бои, гравирање на прагови и специјален вез на потпирачот за глава. Купувачите можат да нарачаат и специјални фурнири и уникатни облоги.

Моќта ја обезбедува хибридизиран битурбо 4,4-литарски V8 мотор кој произведува 598 КС и 880 Nm вртежен момент. Поврзан е со деветстепен автоматски менувач и стандарден систем за погон на сите тркала. Ова поставување му овозможува на 3.235 килограми тешкиот Komendant да забрза од 0-100 км/ч за 6,5 секунди, пред да постигне максимална брзина од 220 километри на час. И покрај неговиот хибриден погон, теренецот е вистински жеден Русин бидејќи има комбинирана потрошувачка на гориво од 18,5 литри на секои 100 километри.

Заокружувањето на главните точки е адаптивниот воздушен систем на потпирање кој обезбедува до 260 милиметри растојание од земјата. Моделот има и head-up дисплеј, систем за камера со опкружувачки поглед и напредни системи за помош на возачот.

Цената, наводно, започнува од 33,7 милиони рубли, што е еднакво на 592.484 евра. Тоа воопшто не е малку со оглед на тоа што Cullinan започнува од околу 350.000 евра.