Audemars Piguet го покажа новиот Royal Oak Concept Black Panther Flying Tourbillon, кој претставува првиот часовник на брендот што произлезе од новото партнерство со Marvel. Овој тематски часовник инспириран од Black Panther, има титаниумско пескарано куќиште од 42 мм, црна керамичка рамка, обележувачи на часови направени од бело злато PVD обложени во црно и рачно направена фигура од бело злато од суперхеројот Black Panther.

Новиот Royal Oak Concept Black Panther Flying Tourbillon, кој е отпорен на вода до 50 метри, има 3Hz, 2965 калибар кој е дело на куќата. Часовникот доаѓа во црно-виолетова варијанта на бои и гумен ремен. Audemars Piguet го откри часовникот за прв пат за време на добротворна аукција во живо во Лос Анџелес, чиј домаќин беше извршниот директор на компанијата. На аукцијата се собраа вкупно 8 милиони американски долари за добротворните организации First Book и Ashoka.